eReport.sk
Liz Trussová
Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová Foto: tasr

Šéfka britskej diplomacie o nových sankciách: Pritvrdzujeme tlak voči ľuďom z Putinovho okolia!

Británia v piatok oznámila, že rozšírila sankčný zoznam, na ktorom sú zaradené osoby z okolia šéfa Kremľa Vladimira Putina a jeho príbuzní. Na zoznam sa najnovšie dostala aj Putinova bývalá manželka Ľudmila Očeretná, informoval denník The Guardian.

Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová v piatok oznámila, že zoznam bol rozšírený o 12 nových mien. Tento krok je podľa nej zameraný voči „pokútnej sieti, ktorá pomáha viesť Putinovi jeho luxusný životný štýl“.

Na zoznam pridali aj údajnú Putinovu milenku

Podľa oznámenia zverejneného na stránke britskej vlády sa bola na zoznam pridaná údajná Putinova milenka, bývalá olympijská gymnastka Alina Kabajevová, ako aj traja prezidentovi bratranci.

Na britskom sankčnom zozname sa už nachádza viac než 1000 osôb a 100 subjektov vrátane ruských oligarchov s majetkom v celkovej hodnote približne 112 miliárd eur.

Medzi novými menami je i Putinov druhostupňový bratranec a podnikateľ Michail Šelomov a ďalší členovia jeho širšej rodiny zastávajúci popredné pozície v Gazprome a iných veľkých ruských firmách. Na zoznam pribudol aj prezidentov prvostupňový bratranec Igor Putin a ďalší bratranec z druhého kolena Roman Putin. Sankcie im zakazujú cestovať do Spojeného kráľovstva a zmrazujú ich prípadný majetok v britskej jurisdikcii.

Putin oficiálne nevlastní veľký majetok

„Pritvrdzujeme tlak voči ľuďom z Putinovho okolia. Budeme pokračovať v uvaľovaní sankcií na tých, ktorí napomáhajú Putinovej agresii, a to až kým Ukrajina nezvíťazí,“ uviedla vo vyhlásení šéfka britskej diplomacie.

Podľa údajov rezortu zahraničných vecí v Londýne samotný Putin oficiálne nevlastní veľký majetok: Oficiálne je majiteľom len malého bytu v Petrohrade, dvoch áut ešte z čias Sovietskeho zväzu, prívesu a garáže. V skutočnosti však žije v luxuse, ktorý mu podľa britského ministerstva zabezpečuje „klika príbuzných, priateľov a (príslušníkov) elít“, tvrdí britská vláda.

Na britskom sankčnom zozname sa už nachádza viac než 1000 osôb a 100 subjektov vrátane ruských oligarchov s majetkom v celkovej hodnote približne 112 miliárd eur.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Britský minister financií Rishi Sunak.
  2. Vladimír Putin.
  3. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba hovorí s novinármi počas vyhlásenia na summite ministrov zahraničných vecí skupiny G7 pred zámkom Weissenhaus pri pobreží Baltského mora v nemeckom meste Weissenhaeuser Strand 13. mája 2022.
  4. Ruský prezident Vladimir Putin.
  5. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková (vľavo) počas spoločnej tlačovej konferencie so svojím ukrajinským rezortným partnerom Dmytrom Kulebom po ich stretnutí v Kyjeve 10. mája 2022.
  6. 21-ročný ruský vojak Vadim Šišimarin počas súdneho procesu v Kyjeve 13. mája 2022. Súdna sieň bola plná novinárov.
  7. Na kombosnímke zľava Richard Mills a Vasilij Nebenzia.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéfka britskej diplomacie o nových sankciách: Pritvrdzujeme tlak voči ľuďom z Putinovho okolia!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti