eReport.sk
Richard Sulík s vodíkovým autobusom, foto:fb/r.s.

Sulíkové smelé plány: Do konca volebného obdobia chce vybudovať hromadnú dopravu na vodík


Slovensko má ambíciu stať sa jedným z lídrov vo vývoji a využívaní vodíkových technológií v autodoprave. Na svetovej výstave EXPO Dubaj 2020 preto predstavuje hneď dve vozidlá na vodíkový pohon, pričom najväčšiu pozornosť púta prototyp športového auta na vodíkový pohon MH2.

Sulíkové smelé plány

Veľké plány má však minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) s vodíkovým autobusom, ktorý stojí pre obavy usporiadateľov pred bránami EXPO. Minister by chcel, aby do konca volebného obdobia malo jedno slovenské mesto hromadnú dopravu práve na vodík. „Autobus je komplet funkčný a zajtra môže byť nasadený,“ pripomenul Sulík. „Dúfam, že ešte v tomto volebnom období budeme mať na Slovensku jedno stredne veľké mesto, kde sa nám podarí nahradiť vodíkovými autobusmi miestnu mestskú hromadnú dopravu,“ dodal minister.

Status ministra hospodárstva Richarda Sulíka – Foto: fb/R.S.

Vie, ktoré mestá budú vhodné

Sulík už má predstavu, ktoré mestá by prichádzali do úvahy, mená však zatiaľ prezradiť nechcel. Malo by však ísť o mesto, ktoré sa v blízkej budúcnosti chystá vymeniť svoju autobusovú flotilu a bude mať o takéto autobusy záujem. Vodík by sa mal podľa šéfa rezortu hospodárstva vyrábať v mieste jeho použitia, pretože v súčasnosti nemáme vytvorené podmienky na jeho prepravu.

Viac z domácej politiky:

  1. Peter Pellegrini (Hlas-SD).
  2. Kristián Čekovský a Veronika Remišová.
  3. Podpredseda vlády pre ekonomiku a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS)
  4. Richard Sulík (SaS)

Okrem výroby vodíka zo zelenej energie, ktorá je však drahšia, je možné vodík vyrábať chemickými procesmi zo zemného plynu alebo s využitím lacnej elektrickej energie pri poklese odberu v sieti.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sulíkové smelé plány: Do konca volebného obdobia chce vybudovať hromadnú dopravu na vodík

KOMENTOVALI STE: