Sype sa to na ňu z každej strany! Šéfka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) čelí po jej rozhodnutí odvolať z funkcie predsedu Okresného súdu Bratislava III Romana Fitta vlne ostrej kritiky od sudcov a právnikov. Dôvodom odvolania Fitta má byť medializovaný zásah NAKA priamo v priestoroch Okresného súdu. Ten konanie polície odsúdil a ich postup označil za nezákonný. Preto je na mieste otázka, či sa ministerka spravodlivosti len nechcela zbaviť pre vládu nepohodlného sudcu?
K problematike sa pre redakciu eReport vyjadrila aj sudkyňa Marcela Kosová. Krajský sudca Peter Šamko prostredníctvom odborného blogu na portáli právnelisty zareagoval na Kolíkovej konanie, ktoré ostro odsúdil.
Šamko: Podľa ministerky predseda súdu musí mať vlastnosti policajného mopslíka
„Dovolím si tvrdiť, že odvolanie predsedu Okresného súdu Bratislava III JUDr. Romana Fitta dňa 10.06.2022 ministerkou spravodlivosti a to z dôvodov, ktoré v tomto svojom zverejnenom rozhodnutí uviedla, sa do dejín slovenskej justície zapíše ako hanebný počin. Je to totiž poníženie celej justíce, keď ministerka preukázala podriadenosť voči vyvolenej časti polície a vôbec nevzala do úvahy, že predseda súdu nie je zamestnancom polície a jeho úlohou ani nie je „kriviť“ zákon v prospech polície, či „podkladať“ sa podivným požiadavkám polície,“ uvádza Šamko v blogu.
Sudcovia postupovali správne
„Ministerka spravodlivosti uvádza „Vzájomná komunikácia príslušníkov NAKA a zákonnej sudkyne bola konfliktná, pričom malo dôjsť k hlasnej výmene názorov. Považujem za neprijateľné, že ste v tejto vyhrotenej situácii nelegitimovali svoju pozíciu predsedu Okresného súdu Bratislava III vo vzťahu k príslušníkom NAKA a nekonali z titulu orgánu riadenia súdu,“ uvádza Šamko.
Mohlo by vás zaujímať:
„Sudca primomína ministerke Kolíkovej viacero vecí: „Pripomínam ministerke spravodlivosti, že zákonná sudkyňa vo svojej výhradnej kompetencii vybavovala žiadosť polície o vydanie spisu a túto aj vybavila. Predseda súdu v tejto veci nebol zákonným sudcom, pričom situácia si zjavne nevyžadovala žiadny zásah predsedu súdu „z titulu orgánu riadenia súdu“. Napokon, policajt ani neprišiel na súd za predsedom súdu, ani sa nedožadoval predsedu súdu, ale celú záležitosť riešil so zákonnou sudkyňou. Predseda súdu ani nemal ako vyriešiť túto záležitosť, keďže nebol zákonným sudcom, nemal možnosť rozhodnúť o vydaní spisu a nemal ani možnosť zasahovať do rozhodovacej činnosti zákonnej sudkyňe, ktorá rozhodla tak, že spis vydať polícii odmietla.“
Trestné stíhanie dotknutých sudcov?
„A aby toho nebolo málo, šíria sa reči, že vyvolená časť polície dokonca vedie trestné konanie pre podozrenie zo spáchania trestného činu marenia spravodlivosti, ktoré má byť namierené voči drzým sudcom, ktorí polícii bránili v získaní spisu. Tak to má byť. Ak si predseda súdu dovolil podať podnet na policajtov, ktorý bol generálnou prokuratúrou vyhodnotený ako oznámenie o možnom podozrení zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa, tak sa predsa musí začať viesť aj protivyšetrovanie,“ dopĺňa vo svojom blogu Krajský sudca Peter Šamko
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Sudca Šamko ostro kritizuje Kolíkovú: Chce mať zo sudcov poslušných policajných mopslíkov!