eReport.sk
Mária Kolíková, foto:tasr

Kolíková terčom kritiky! Jelinková: Ministerka znesvätila výročie Súdnej rady!

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) to dostáva z každej strany! Najmä od sudcov, ktorí ju kritizujú za jej rozhodnutie odvolať predsedu Okresného súdu v Bratislave III Romana Fitta. Toho za vopred nejasných okolností šéfka rezortu z funkcie odvolala.

Nerozumiem kroku pani ministerky. Osobne mi to pripomína 50. roky minulého storočia, pretože keď som čítala odôvodnenie odvolania, tak tam boli vyslovené klamstvá,“ uviedla sudkyňa Marcela Kosová v rozhovore pre spravodajský portál Plus 7 dní.

Odvolanie pre zásah NAKA?

Podľa našich informácii mal byť hlavným dôvodom odvolania predsedu Fitta z postu, jeho sťažnosť, ktorú spísal po zásahu NAKA práve v budove Okresného súdu Bratislava III. Fitt považoval konanie Národnej kriminálnej agentúry za nezákonné. Razia na bratislavskom súde sa týkala utajovanej prílohy spisu z vyšetrovania dvoch kajúcnikov: Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu. Podľa Fitta NAKA porušila zákonný postup a Súdnu radu požiadal o nastavenie štandardov do budúcnosti, aby sa už podobné situácia neopakovali.

Ľudovít Makó na fotografii z júna 2018, keď zastával funkciu šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy.

Zásah na NAKA na Okresnom súde sa týkal i známeho kajucníka Ľudovíta Makóa – Foto: tasr

Sudcovia však na ministerkino konanie kriticky reagujú. „V dôvodoch odvolania je viac “zvláštnych” veci. Ak napríklad ministerka v tvrdí, že NAKA disponovala už v podvečer príkazom na prehliadku súdu, buď ignoruje fakty, alebo ich nemá, a potom nie je zrejme, z čoho vychádzala. Samotní príslušníci NAKA uviedli, že sa rozhodli tento príkaz nevyužiť a pokúsili sa dostať k spisu v podvečer 25. cez službukonajúceho sudcu. Predseda súdu vôbec nemal vedomosť o príkaze na prehliadku,“ vyjadrila v stanovisku pre redakciu eReport sudkyňa Kosová.

Jelinková: Ministerka spravodlivosti SR znesvätila 20. výročie Súdnej rady SR

Pani ministerka Kolíková veľmi rada využila aj túto príležitosť na svoje politické PR, opäť kryjúc sa autoritou vysokých predstaviteľov súdnictva a využijúc efekt optického klamu, že aj ona sama je súčasťou súdnej moci. Vyjadrovala sa k § 363 Trestného poriadku, k tomu, či sa má pani prezidentka obrátiť so skráteným legislatívnym procesom na Ústavný súd SR, ako aj k referendovým otázkam. Hoc témou dňa bola Súdna rada SR a súdna moc, ktorá by nemala byť spájaná s politickými nekalosúťažnými praktikami. To sa však zjavne rozhodla pani ministerka ignorovať. Súdna rada SR nie je súčasťou Ministerstva spravodlivosti SR. Nie je jeho kolóniou a ani vazalom,“ uvádza sudkyňa Dana Jelinková vo svojom blogu na portáli Pravda.

Bude vás zaujímať:

  1. Mária Kolíkova na videosnímke.
  2. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

„Takéto tlačové konferencie majú prebiehať na pôde Ministerstva spravodlivosti SR alebo inej politickej pôde. Nie pri príležitosti výročia ústavného orgánu sudcovskej legitimity, ktorý sa má aspon pokúsiť o zdanie neutrality v očiach verejnosti.“

„Zaujímavé je, že pani ministerka zabudla spomenúť, ako sama sprznila legislatívny proces pri tvorbe súdnej mapy, prostredníctvom návrhu poslanca  Luciaka – držiteľa psa. Toho psa, ktorý rokuje s predsedami súdov na pôde Ministerstva spravodlivosti SR a súdov,“ dopĺňa Jelinková.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kolíková terčom kritiky! Jelinková: Ministerka znesvätila výročie Súdnej rady!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti