eReport.sk
Emmanuel Macron FOTO TASR/AP

Alarmujúce zistenie: Až 42 percent Francúzov sa obáva občianskej vojny. Prieskum šokoval aj ďalšími výsledkami


Jedným z hlavných faktorov prispievajúcich k rozpadu sociálnej súdržnosti sú otázky multikulturalizmu. Až 88 percent opýtaných napríklad uviedlo ako problém „vývoj kriminality“ na francúzskych uliciach.

Obavy z rozpadu sociálnej súdržnosti, narastajúceho násilia a šírenia radikálneho islamizmu dosiahli vo Francúzsku „bezprecedentnú úroveň“. Podľa prieskumu viac ako štyria z desiatich Francúzov veria, že krajina smeruje k občianskej vojne.

Francúzsko pred výbuchom

Prieskum agentúry Ifop, zverejnený v denníku Le Figaro pri príležitosti 120. výročia schválenia Zákona o sekularizme z roku 1905 a 10. výročia islamistických teroristických útokov v Bataclane v Paríži v roku 2015, ukázal, že francúzska verejnosť je čoraz skeptickejšia voči multikultúrnemu projektu, ktorý jej bol nanútený. Mnohí sa obávajú, že ich spoločnosť sa môže zvrhnúť do úplného chaosu.

Podľa prieskumu rekordných osem z desiatich ľudí vo Francúzsku verí, že krajine v nadchádzajúcich mesiacoch hrozí „sociálna explózia“.

Zatiaľ čo táto „explózia“ môže mať podobu nepokojov, ako boli tie v roku 2023 po policajnom zastrelení tínedžera alžírskeho pôvodu, alebo protestov ako Hnutie žltých viest či roľnícke demonštrácie, ohromujúcich 42 % ľudí sa obáva, že by mohla prerásť do občianskej vojny.

Prieskum tiež ukázal, že 39 % si dokáže predstaviť útok na Elyzejský palác (sídelné miesto prezidenta Francúzska) alebo na Národné zhromaždenie.

Francúzska verejnosť zároveň stráca dôveru v schopnosť štátnych inštitúcií zvládať rastúcu nestabilitu. Až šesť z desiatich vyjadrilo pochybnosti o schopnosti vlády udržať stabilitu krajiny. Tento pesimizmus prichádza v čase, keď Národné zhromaždenie zostáva rozdelené na tri bloky. Od začiatku minulého roka už padli tri vlády.

Islamistická radikalizácia a multikulturalizmus

Jedným z kľúčových faktorov rastúcej nestability je podľa prieskumu šírenie islamistickej ideológie vo Francúzsku. Až 72 % respondentov vyjadrilo obavy zo šírenia islamizmu v robotníckych štvrtiach, 70 % v väzniciach, 63 % v školách. Ďalej 56 % na univerzitách a 52 % v športových kluboch.

Islam bol zároveň považovaný za náboženstvo s najvyššou pravdepodobnosťou radikalizácie – 63 % respondentov ho vnímalo ako rizikový, zatiaľ čo pri judaizme to bolo 23 % a pri katolicizme 16 %.

Hoci verejnosť prevažne toleruje niektoré praktiky moslimskej viery, ako je päťnásobná denná modlitba či abstinencia od alkoholu, iné zvyky – napríklad nútenie mladých dievčat nosiť závoje alebo odmietanie podania ruky osobe opačného pohlavia – sú považované za znaky radikalizácie.

Mohlo by vás zaujímať

  1. prezident USA Donald Trump
  2. Putin a Trump sa zhodli
  3. Marine Le Penová, Zdroj: (AP Photo)
  4. Líderka krajne pravicového Národného združenia (RN) Marine Le Penová

Ďalšími hlavnými faktormi prispievajúcimi k rozpadu sociálnej súdržnosti sú otázky multikulturalizmu. Až 88 % opýtaných uviedlo ako problém „vývoj kriminality“ na francúzskych uliciach, 82 % sa obáva „sústreďovania obyvateľov rovnakého kultúrneho alebo etnického pôvodu v určitých štvrtiach“ a 75 % poukázalo na „obsadzovanie verejných priestorov náboženstvami“. Mimo otázky multikulturalizmu bola jediným ďalším významným faktorom vnímaným ako príčina spoločenského úpadku príjmová nerovnosť (77 %).

Zdroj: Le Figaro

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Alarmujúce zistenie: Až 42 percent Francúzov sa obáva občianskej vojny. Prieskum šokoval aj ďalšími výsledkami

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre