eReport.sk

Ústavný právnik Baraník: TOTO si myslím o referendových otázkach

Prvá z navrhovaných referendových otázok je zavádzajúca a pravdepodobne k ničomu nevedúca. Druhá zase vyvoláva obavy zo stability ústavného systému, ak by na rozpustenie parlamentu postačovala jednoduchá väčšina poslancov. Aj napriek tomu sa otázky nezdajú byť neústavné. V reakcii na spustenie petičnej akcie opozičného Smeru-SD k referendu o predčasných voľbách to pre TASR uviedol ústavný právnik Kamil Baraník z Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Právnik hovorí o zjavnej ústavnosti otázok

Baraník si myslí, že prvá otázka „Súhlasíte s tým, že vláda SR má bezodkladne podať demisiu?“ je zavádzajúca. „Pri petícii a následnom referende by zrejme občania očakávali, že pristupujú k akémusi priamemu hlasovaniu o ‚dôvere‘ a s tým spojenej prípadnej zmene vlády, ak by jej v referende vyslovili ‚nedôveru‘. To však vonkoncom nemusí byť pravda,“ tvrdí právnik. V prípade, že by bola táto otázka úspešná, čiže platná, nemuselo by to znamenať zmenu aktuálnej vlády, respektíve by to prinieslo nanajvýš jej preskupenie.

Dvojsečná zbraň?

„Súčasne, aj ak by sme napokon pripustili scenár, podľa ktorého by vláda naplnila požiadavku platného referenda s takto formulovanou otázkou a podala by demisiu, a tú by aj prezidentka prijala, bola by prezidentka podľa Ústavy SR povinná poveriť (tú istú) vládu vykonávaním jej funkcií (v plnom rozsahu) až do vymenovania novej vlády,“ vysvetľuje Baraník.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Americký prezident Joe Biden hovorí o vojne na Ukrajine v Bielom dome.
  2. Mária Kolíkova na videosnímke.
  3. Aj takéto odznaky zdobia účastníkov zhromaždení Za slušné Slovensko na slovenských námestiach.
  4. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová
  5. Robert Fico (v bielej košeli)počas stretnutia s občanmi na severe Slovenska.

Dodal, že následne by sa rozbehli rokovania o zostavení novej vlády. Tieto procesy týkajúce sa vlády však nijakým spôsobom nezasahujú do zloženia parlamentu. To by zostalo rovnaké, upozorňuje právnik.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ústavný právnik Baraník: TOTO si myslím o referendových otázkach

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti