Štátny tajomník rezortu zahraničia, Andrej Stančík, ktorý je zároveň členom OĽANO a chce byť aj poslancom Trnavského kraja za okres Piešťany, sa počas týždňa stretol s novým veľvyslancom Spojených štátov amerických v Slovenskej republike Gautamom A. Ranom.
Mohlo by vás zaujímať
Stančík na sociálnej sieti v tejto súvislosti spomenul, že už budúci rok oslávime 30. výročie nadviazania diplomatických stykov medzi Slovenskom a Spojenými štátmi. Ameriku považuje nielen za strategického spojenca Slovenska, ale i „celej slobodnej Európy.“
Člen hnutia ˇOĽANO, taktiež upozornil na to, že Slovensko sa stalo krajinou, ktorá dostala druhý najvyšší príspevok z podporných fondov FMF určených pre spojencov v rámci Aliancie. Hm, presnejšie by bolo asi povedať, že nie Slovensko a jeho občania, ale ministerstvo obrany Jaroslava Naďa.
Vojny
„Peniaze musíme použiť na tú techniku, ktorá je v používaní ozbrojených síl USA,“ upresnil pred časom Naď. Foreign Military Financing (FMF) je totiž program, ktorý poskytuje grant zahraničným armádam na nákup obranného vybavenia, výcviku a služieb USA.
Rezort obrany získal z fondov USA 205,8 milióna dolárov, Dvesto je určených na zbrojenie, zvyšných takmer šesť miliónov má ísť na boj proti dezinformáciám. O aké projekty pôjde, ešte nie je známe.
Kompasy a Patrioty
Stančík tiež vyzdvihol, že USA sa podieľajú aj na ochrane nášho vzdušného priestoru prostredníctvom ich systému protivzdušnej obrany Patriot. Nuž, tie nás prišli chrániť potom, ako sa vláda vzdala našej pôvodnej ochrany bezplatne v prospech Ukrajiny.
Navyše 10. októbra tohto roku, minister obrany oznámil, že jedna z batérií patriot bude zo Slovenska stiahnutá. Zdá sa, že popri povinnostiach tajomníka a kandidatúre v komunálnej politike, nemá Stančík všetky informácie. Ibaže by ich mal a bral z nich len tie výhodné,
Na záver si povedzme niečo o tej ochrane ľudských práv v Amerike. Podľa správy Amnesty International z roku 2021:
„Pandémia COVID-19 prehĺbila dlhotrvajúce nerovnosti v USA. Negatívne dôsledky neadekvátnych a nerovnomerných protiepidemických opatrení pocítili predovšetkým ľudia inej ako bielej farby pleti, ľudia žijúci v komplikovaných sociálno-ekonomických podmienkach a ďalšie zraniteľné skupiny. Práve tieto systémové rozdiely vážne ovplyvňovali, kto sa ocitol v prvej línii, kto si udržal zamestnanie, ekonomické zázemie, prístup k bývaniu a zdravotnej starostlivosti.
Polícia v Spojených štátoch usmrtila s použitím strelných zbraní minulý rok najmenej 1000 ľudí. Vládny program, ktorý by monitoroval počet takýchto úmrtí, nebol plne implementovaný do praxe, skutočný počet tak môže byť vyšší. Dostupné informácie zároveň naznačujú, že policajná streľba so smrteľnými následkami zasahuje v neúmernej miere predovšetkým ľudí čiernej farby pleti.
Nie všetky štáty USA majú legislatívu, ktorá by upravovala použitie smrtiacej sily zo strany polície, a v žiadnom zo štátov, kde takéto zákony existujú, nie sú v súlade s medzinárodným právom a normami týkajúcimi sa použitia smrtiacej sily orgánmi presadzovania práva,“ uvádza sa okrem iného v správe.
Zdroj: Fb A.Stančík, AI
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Stančík: S USA nás spája ochrana ľudských práv, boj proti Rusku a dezinformáciám