eReport.sk
zbraňami k mieru!
Americký prezident Joe Biden. Zdroj: tasr/ap

Co je doma, to se počítá, pánové? Amerika podrazila Európu. Kým Únia spí, Biden si ide svoje!


Na problematiku poukázal portál Politico. Informoval aj o tom, že Washington už konal. Tiež priniesol informácie z posledného veľkého stretnutia zástupcov EÚ v Prahe, ktoré sa zatiaľ do slovenských médií veľmi nedostali. V zákulisí prebieha medzi mocnosťami „tichá vojna,“ ohľadom Green Dealu. Konkrétne v súvislosti s elektromobilmi. Búri sa i Ćína a Japonsko.

Mohlo by vás zaujímať

 1. Babiš pripomenul Klausov výrok
 2. KĽDR je podľa Bidena
 3. V ochrannej lehote
 4. Príde aj na prezidentovho syn?
 5. Kamala Harrisová, viceprezidentka USA
 6. Blaha je blázon
 7. Stíhačky Kyjevu nepošleme
 8. Všetko kvôli Ukrajine
 9. Čínsky prezident Si Ťin-pching v prejave na výročnom kongrese Čínskeho ľudového politického poradného zhromaždenia
 10. Rusko a Putin
 11. Čína opäť prisľúbila nezbrojenie Ruska
 12. Jeffrey D. Sachs., ekonóm, publicista,
 13. Skúmanie koronavírusu Covid-19 v laboratóriu

Celý spor odštartovalo konanie Bidenovej administratívy. Tá koncom augusta, presnejšie Kongres, schválila novú legislatívu. Veľký balík prešiel ako Zákon o znižovaní inflácie. Američania, ktorí si zakúpia elektrické auto vyrobené „doma,“ na oplátku získajú daňové úľavy.

To všetko v čase, kedy USA a Európa navonok prezentujú spoločný postup a jednotu proti Rusku a predsedníčka EK jednostaj omieľa slovo „solidarita.“ Faktom je, že už Covid ukázal, aká solidárnosť panuje nielen medzi Amerikou a EÚ v skutočnosti, ale i medzi štátmi Únie.( napr, keď nám Nemci zhabali kontajner plný ochranných pomôcok)

Dokázali naštvať všetkých

Politico uvádza, že tento krok Washingtonu nevyvolal značné pobúrenie len v krajinách Únie, ale svoje znepokojenie vyjadrili i Čína, Japonsko a Južná Kórea, teda veľkí hráči na trhu. Katherine Tai, americká zástupkyňa, mala mať k tejto téme na poslednom summite v Prahe viacero ťažkých rozhovorov.

 Švédsky minister obchodu Johan Forssell dokonca pre Politico uviedol, že kroky USA nie sú len „znepokojujúce,“ ale ani „v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie.

Nemci a Francúzi

Macron so Scholzom sa mali v posledných dňoch kvôli tejto veci stretnúť na obede, počas ktorého pripravovali odvetné kroky. Francúzsky prezident navrhuje reagovať zavedením „Buy European Act,“ ktorý by priniesol úľavy naopak Európanom a znemožnil Amerike prístup na trh s elektromobilmi v Únii.

Zaujímavý je aj fakt, že kým americký Kongres prijal túto legislatívu v auguste, Únia len v októbri začala zvažovať, čo ide robiť a ako vrátiť Amerike „protiúder.“

Nakúp doma, ušetríš

V praxi, každý Američan, ktorý si zakúpi elektrické auto, dostane od štátu späť 7 500 USD. Auto ale musí byť vyrobené v Severnej Amerike a musí obsahovať batériu s určitým percentom kovov vyťažených alebo recyklovaných v USA, Kanade alebo Mexiku. Nuž, nie každý má asi ministra financií, ktorý povie, že „mu nevadí, ak Slováci chodia tankovať a nakupovať do krajín, kde je lacnejšie.“

Ozvali sa aj Češi, u nás je ticho

Politico uvádza aj vyjadrenie českého ministra priemyslu a obchodu, Jozefa Síkelu. Ten vyhlásil, že americká legislatíva je „neprijateľná a extrémne chráni Ameriku, pričom znemožňuje export z Európy.“

Ako to nakoniec dopadne, sa zrejme dozvieme čoskoro. Najbližšie rokovania medzi EÚ a USA sa majú konať v závere tohto týždňa.

Zdroj: Politico

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Co je doma, to se počítá, pánové? Amerika podrazila Európu. Kým Únia spí, Biden si ide svoje!

Odoberať
Upozorniť na
12 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: