eReport.sk
Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová Foto: FB/ZČ

Šírilo sa zmanipulované video s Čaputovou. Takáto je pravda!

Tisíce používateľov Facebooku zdieľali video, na ktorom vidno prezidentku Slovenskej republiky Zuzanu Čaputovú pod vlajkami Spojených štátov amerických a Izraela, ako drží papierové kartičky s vulgárnym odkazom. Video však bolo digitálne upravené.

Originálne video pochádza z júla 2020 a prezidentka v ňom ďakovala svojim instagramovým fanúšikom. Digitálne upravené video od súkromného používateľa Facebooku s popisom „Odkaz Slovákom z Prezidentského paláca“ zdieľalo takmer 10.000 ľudí a videlo ho viac ako 170.000 používateľov sociálnych sietí. Jeho autor síce uvádza aj link na zdrojové video z YouTube, pod ktorým je však uvedené upozornenie: „Pozor! Toto video je upravené, nejedná sa o skutočnosť, ale o moje videnie zobrazenej osoby“.

Zmanipulované video s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. – Foto: tasr

Z facebookového príspevku však nič podobné nevyplýva. Aj komentáre pod ním dokazujú, že viacerí používatelia uverili, že prezidentka video s „vulgárnym odkazom“ sama zverejnila.

V skutočnosti bolo video digitálne zmanipulované. Do videa boli v editore pridané vlajky USA a Izraela, upravený bol aj nápis na kartičkách, ktoré prezidentka drží v rukách. Pôvodné video bolo uverejnené 30. júla 2020 a Zuzana Čaputová v ňom ďakuje svojim fanúšikom. Z pôvodného videa jasne vidieť, že vlajky sa na ňom nenachádzajú a prezidentka drží nápis „Je vás tu už 300 tisíc. Ďakujem!“.

„Video evidujeme, je zjavne falošné (digitálne upravené), ale väčšina ľudí to nemusí rozoznávať. Komunikujeme o tomto videu s predstaviteľmi Facebooku aj Youtubu,“ uviedol 17. januára pre agentúru AFP Jakub Goda, ktorý sa v Kancelárii prezidenta SR venuje sociálnym sieťam a boju proti dezinformáciám. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šírilo sa zmanipulované video s Čaputovou. Takáto je pravda!

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti