Mikaela Shiffrinová, foto:tasr

Shiffrinová zvýšila náskok na 156 bodov: „Nebol to plán“

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila vo finálovom zjazde Svetového pohára nebodované 16. miesto a v súboji o veľký glóbus významne stratila. Stredajšie preteky vo francúzskom dejisku Courchevel/Meribel vyhrala jej veľká rivalka Mikaela Shiffrinová a Američanka má v priebežnom poradí pred záverečnými tromi súťažami náskok 156 bodov. Malý glóbus za zjazd získala Talianka Sofia Goggiová.

Shiffrinová vyhrala s náskokom desatiny na Rakúšanku Christinu Scheyerovú a Švajčiarku Joanu Hählenovú, ktoré skončili zhodne na druhom mieste. Goggiová bola dvanásta (+0,68 s) a Vlhová stratila 78 stotín. Súťaž mala tri fronty, okrem víťazky samotných pretekov sa rozhodovalo aj o glóbusoch. Goggiovú Švajčiarka Corinne Suterová slabším výkonom neohrozila a tak sa majsterka i smoliarka rýchleho sklzu napriek pádom a zraneniam tešila z obhajoby sezónneho titulu, celkovo tretieho v kariére.

slovenská lyžiarka Petra Vlhová – Foto: tasr

To sa udialo na začiatku pretekov. „Som naozaj šťastná, sezóna bola z môjho pohľadu ako na horskej dráhe,“ povedala Talianka, ktorá utrpela v januári zranenie kolena, no stihla sa vrátiť do ZOH v Pekingu, kde získala v zjazde striebro.

Na konci súťaže sa rozuzľovala situácia v mikrosúboji dvoch superstar zjazdového lyžovania o veľký glóbus. Jeho obhajkyňa Petra Vlhová podala statočný výkon, na medzičasoch držala krok s prvou desiatkou, ale v cieli pristála ako šestnásta, tri stotinky od 16 bodov.

Jej bodová strata tak po strede narástla v maximálnom rozmere, lebo Shiffrinová predviedla parádnu jazdu, čistú v tiahlych zákrutách a dravú v prelomových oblúkoch. Jej dôležitý 100-bodový záber znamenal zároveň jej tretí triumf v zjazde a 73. celkovo v pretekoch SP. „Prežila som perfektný deň. Nebol to plán, ale som rada, že mám taký veľký náskok na čele celkového poradia. Ešte však nie je o ničom rozhodnuté,“ uviedla Američanka.