Na čo najskoršie ukončenie vojny na Ukrajine nemá Európska únia patričnú autoritu a ani silu. Európska komisia má silu iba na to, aby hospodárskymi sankciami zruinovala ekonomiku európskych krajín, povedal v pondelok v úvode prvého dňa plenárnej schôdze nového cyklu maďarského parlamentu jeho staronový predseda László Kövér. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na spravodajský server index.hu.
„Európska politika si netrúfa prezentovať a presadzovať európske záujmy, takže Európa nie je tvorcom svetovej politiky, ale iba jej trpiteľom,“ povedal Kövér, ktorý uviedol, že jeho krajina môže prispieť najdôstojnejšie k pripomínaniu si pondelňajšieho Dňa Európy tým, že deklaruje, že zostáva verná ideálom Európy.
Minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó pred poslancami zopakoval, že maďarská vláda neschváli bruselský návrh sankčného balíka.
„Maďarsko nebude (v Rade EÚ) hlasovať pre tento balík, pretože maďarskí občania nesmú platiť za vojnu na Ukrajine“, uviedol maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v maďarskom parlamente.
Zatiaľ sa štátom EÚ nepodarilo nájsť kompromis
Na presadenie balíka sankcií je v rámci Európskej únie (EÚ) potrebný súhlas všetkých členských štátov. Rokovania o novom balíku sankcií prebiehajú od minulého týždňa a pokračovať by mali opäť v utorok (10. 5.). Zatiaľ sa nepodarilo nájsť kompromis týkajúci sa embarga na ruskú ropu, ktorý by všetky krajiny Únie jednohlasne podporili.
Európska komisia (EK) v piatok (6. 5.) navrhla, aby Maďarsko, Slovensko a Česko mali viac času na zastavenie importu ruskej ropy. Pre viacero krajín však bol kompromisný návrh nedostatočný, požadujú nielen viac času, ale aj finančnú podporu. Okrem toho výnimku požaduje napríklad aj Bulharsko. Podľa diplomatických zdrojov sa ďalej diskutuje o technických riešeniach pre tieto krajiny.
Maďarsko, Česko a Slovensko sú krajiny vysoko závislé od ruskej ropy, ktorá prúdi cez ropovod Družba. Česko v roku 2021 pokrývalo ruskou ropou približne polovicu svojej spotreby. Maďarsko pokrýva ruskou ropou asi 65 % spotreby a pre Slovensko je Rusko jediným zdrojom ropy. Na tieto krajiny však pripadá len zlomok z celkového importu ruskej ropy do EÚ.
Related Posts
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Šéf maďarského parlamentu udrel: EK má silu iba na to, aby sankciami zruinovala európske krajiny!