eReport.sk
Vladimíra Marcinková, poslankyňa parlamentu za SaS a predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti. Zdroj: fb / Vladimíra Marcinková

Bude sa Európska únia modernizovať? Marcinková: Problémom môže byť prechod kompetencií

Časť politikov vníma Európsku úniu ako niečo, čo je takmer dokonalé, stále sa zlepšujúce a pre Európanov je tým najlepším. Mnohí ľudia si to ale nemyslia, vrátane Slovákov, a z tejto inštitúcie by po vzore Britov radšej odišli preč.

Občania Európskej únie mali vďaka Konferencii o budúcnosti Európy (CoFoE) po prvýkrát možnosť povedať, v akej Únii chcú žiť. Oceňuje to predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková z klubu SaS. Verí, že záverečné odporúčania budú pretavené do praxe a Únia pristúpi k reformám a zmenám, po ktorých občania volajú. Informuje o tom TASR.

Nájde sa na žiadané zmeny potrebný kompromis?

„Občania poukázali na nedostatky Únie a oblasti, ktoré by chceli zmeniť. Veľakrát bola napríklad Únii vyčítaná jej komplikovanosť a neprehľadnosť hlavných inštitúcií. Mnohé z odporúčaní môžu na prvý pohľad vyzerať banálne, ale pevne verím, že ich pretavenie do praxe by zvýšilo dôveru a záujem občanov o Európsku úniu,“ uviedla pre TASR Marcinková. Niektoré z odporúčaní, ktoré odzneli, si podľa jej slov vyžadujú zmenu zakladajúcich zmlúv Európskej únie. „V aktuálnej situácii si nie som istá, či pri všetkých odporúčaniach nájdeme potrebný kompromis napríklad v prechode určitých kompetencií z členských štátov na Európsku úniu,“ doplnila. Marcinkovú teší, že v rámci pracovnej skupiny našli kompromis a predložili zoznam niekoľkých odporúčaní.

Samotné záverečné odporúčania vnímam ako kompromisné a pevne verím, že veľkú časť z nich sa podarí pretaviť do praxe.

Vladimíra Marcinková, predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti

„V rámci našich odporúčaní sme napríklad zdôraznili nutnosť rodovej rovnosti mužov a žien vo všetkých oblastiach, či potrebu podpory žien podnikateliek napríklad v oblasti vedy. Pozornosť sme taktiež venovali podpore zamestnanosti znevýhodnených skupín obyvateľstva. Keďže pochádzam z regiónu, kde práve vysoká miera znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie predstavuje dlhodobý problém som rada, že sme v rámci odporúčaní upozornili aj na túto oblasť,“ priblížila. CoFoE naplnila Marcinkovej očakávania, teší ju, že mohla diskutovať v rámci rozličných podujatí v regiónoch s občanmi, prevažne mladými ľuďmi, o tom v akej Európe chcú žiť.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na archívnej snímke Pavol Baboš.
  2. Plynová kompresorová stanica na ropovode Jamal-Európa.
  3. Na kombosnímke zľava Tomáš Taraba a Eduard Heger. Foto: tasr
  4. Korčok
  5. Predseda maďarského Národného zhromaždenia (parlamentu) László Kövér.

Od kolegov z iných štátov som získala mnohé inšpirácie na zmenu našej legislatívy najmä v sociálnej oblasti. Samotné záverečné odporúčania vnímam ako kompromisné a pevne verím, že veľkú časť z nich sa podarí pretaviť do praxe,“ uzavrela Vladimíra Marcinková.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bude sa Európska únia modernizovať? Marcinková: Problémom môže byť prechod kompetencií

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: