eReport.sk
Nemecký kancelár Olaf Scholz (uprostred) a juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa po uvítacom ceremoniáli v Pretórii 24. mája 2022.
Nemecký kancelár Olaf Scholz (uprostred) a juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa po uvítacom ceremoniáli v Pretórii 24. mája 2022. Foto: tasr

Scholz si vypočul TOTO: Aj krajiny, ktoré sa nezapájajú do konfliktu, budú trpieť protiruskými sankciami!

Návšteva nemeckého kancelára Olafa Scholza v Juhoafrickej republike v utorok ešte viac zdôraznila rozdiely v názoroch na vojnu na Ukrajine medzi ním a juhoafrickým prezidentom Cyrilom Ramaphosom.

Kým Scholz odsúdil ruskú inváziu a zdôraznil nutnosť medzinárodných sankcií, Ramaphosa samotnú vojnu nekritizoval, ale poukázal na negatívne dôsledky sankcií. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

JAR sa zdržala pri hlasovaní v OSN

„Aj tie krajiny, ktoré sú nezúčastnenými divákmi alebo sa nezapájajú do konfliktu, budú trpieť sankciami, ktoré boli proti Rusku zavedené,“ povedal Ramaphosa.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Robert Fico na snímke z videosnímke.
  2. Na ilustračnej snímke utečenci z Ukrajiny po príchode vlakom z Humenného na železničnej stanici v Košiciach 29. marca 2022.
  3. Vlajka OSN.
  4. Na kombosnímke zľava Olaf Scholz a Vladimir Putin.
  5. Sergej Loznica.
  6. Viktor Orbán na snímke z videa, na ktorom vyhlásil v Maďarsku stav vojnovej hrozby.
  7. Nikolaj Patrušev.

Juhoafrická republika (JAR) patrí k 17 africkým štátom, ktoré sa v marci pri hlasovaní o rezolúcii OSN odsudzujúcej inváziu zdržali. Celkovo sa zdržalo 35 štátov a päť hlasovalo proti rezolúcii.

Ramaphosa na spoločnej tlačovej konferencii povedal, že Scholz prejavil pre tieto krajiny pochopenie, ale nemecký kancelár odporoval, že je „neprijateľné“, že krajiny hlasovali proti tejto rezolúcii OSN. Priamo sa však k štátom, ktoré sa zdržali, nevyjadril.

Nemecký kancelár Olaf Scholz (vľavo) a juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa počas tlačovej konferencie v Pretórii 24. mája 2022. – Foto: tasr/ap

Ramaphosa trval na tom, že dialóg je jediná cesta

„Cieľom Ruska je dobyť ukrajinské územie, ktoré Rusku nepatrí. To by malo byť jasné každému, kto sleduje situáciu,“ povedal Scholz.

Ramaphosa trval na tom, že dialóg je jediná cesta, ako vyriešiť tento konflikt. Režim apartheidu v Juhoafrickej republike sa nakoniec tiež skončil prostredníctvom vyjednávaní, dodal prezident JAR.

Návštevu Schoza v JAR využili tamojší baníci, ktorí zorganizovali protest za zvýšenie platov.

Štrajkujúci baníci protestujú za vyššie mzdy počas prijatia nemeckého kancelára Olafa Scholza u juhoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu v Pretórii 24. mája 2022. – Foto: tasr/ap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Scholz si vypočul TOTO: Aj krajiny, ktoré sa nezapájajú do konfliktu, budú trpieť protiruskými sankciami!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti