eReport.sk
Viktor Orbán na snímke z videa, na ktorom vyhlásil v Maďarsku stav vojnovej hrozby.
Viktor Orbán na snímke z videa, na ktorom vyhlásil v Maďarsku stav vojnovej hrozby. Foto: fb/orbanviktor

VIDEO To je vážne, Orbán Maďarom odkázal: Vyhlasujeme stav vojnovej hrozby, platí od polnoci!

Maďarská vláda v súlade s ústavou vyhlásila s platnosťou od utorňajšej polnoci stav vojnovej hrozby. Oznámil to premiér Viktor Orbán vo videozázname zverejnenom v utorok večer na Facebooku, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

„Vláda využijúc právo zakotvené v ústave vyhlasuje od dnešnej polnoci stav vojnovej hrozby,“ povedal premiér, ktorý zdôraznil, že kabinet, ktorý v utorok zložil v parlamente sľub, začal okamžite pracovať, pretože v susednej krajine zúri vojna. „Je to vojna, ktorej koniec ešte nikto nevidí,“ zdôraznil.

Spomenul aj bruselské sankcie

„Táto vojna znamená priebežnú hrozbu pre Maďarsko, ohrozuje fyzickú bezpečnosť, ale je aj hrozbou bezpečnosti dodávky energií pre hospodárstvo i rodiny, ako aj pre ich materiálnu bezpečnosť. Vidíme, že bruselské sankcie vedú k obrovskému ekonomickému rozvratu a k drastickému zvyšovaniu cien,“ povedal Orbán s tým, že svet stojí na prahu hospodárskej krízy a Maďarsko sa nesmie do vojny zapájať.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS).
  2. Utečenci z Ukrajiny na ilustračnej snímke.
  3. Minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó prichádza na stretnutie ministrov zahraničných vecí V4 v Bratislave 30. apríla 2019.
  4. Maďarský premiér Viktor Orbán hovorí k svojim priaznivcom počas volebnej noci po parlamentných voľbách a referende o zákone na ochranu detí , 3. apríla 2022 v Budapešti.
  5. Šéf strany Fidesz a maďarský premiér Viktor Orbán.
  6. Maďarský premiér Viktor Orbán.
  7. Maďarský premiér Viktor Orbán.
  8. Nemecký kancelár Olaf Scholz (uprostred) a juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa po uvítacom ceremoniáli v Pretórii 24. mája 2022.
  9. Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán

Vláda v takejto situácii potrebuje manévrovací priestor a okamžitú akcieschopnosť, zdôvodnil premiér toto mimoriadne opatrenie. Orbán dodal, že podobne, ako to bolo aj v prípade stavu núdze počas koronavírusovej pandémie, stav vojnovej hrozby umožňuje kabinetu okamžite reagovať a všetkými možnými prostriedkami „chrániť Maďarsko a maďarské rodiny“. „Zajtra (v stredu 25.5. – pozn. red.) vás budem informovať o našich prvých rozhodnutiach,“ dodal vo vyhlásení smerom k svojim občanom na záver videa Orbán.

V parlamente hladko prešiel ústavný návrh o vojne

Poslanci parlamentu v utorok schválili vládny návrh ústavy, ktorý sa týka vojnového konfliktu a humanitárnej katastrofy. Návrh desiatej novely základného zákona Maďarska schválilo 136 poslancov, 36 bolo proti a nikto sa nezdržal hlasovania. Vláda ňou dopĺňa ustanovenia týkajúce sa stavu núdze o prípady humanitárnej katastrofy a vojnového konfliktu v susednej krajine.

Pre tých, ktorí ovládajú maďarský jazyk pripájame aj video, ktoré dnes zverejnil na sociálnej sieti Viktor Orbán. Občania Maďarska ho zdieľajú a komentujú masívnou mierou.

VIDEO Viktor Orbán vyhlásil v Maďarsku stav vojnovovej hrozby

Zdroj: fb/orbanviktor


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO To je vážne, Orbán Maďarom odkázal: Vyhlasujeme stav vojnovej hrozby, platí od polnoci!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti