tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Brigita Schmögnerová v štúdiu súkromnej spravodajskej televízie.
Brigita Schmögnerová v štúdiu súkromnej spravodajskej televízie. Zdroj: reprofoto ta3.com

Schmögnerová o vojne: Prestávame hovoriť o tom, čo nás stojí! Je to jediná položka, o ktorej sa nediskutuje

„Počas jej pôsobenia na poste vicepremiérky aj šéfky rezortu financií presadila balíček viacerých ekonomických opatrení, presadila zníženie dane z príjmu fyzických osôb a podpísaná je aj pod reštrukturalizáciou bankového sektora. Jej politickí súputnici hovoria, že je to jeden z najcennejších ekonomických mozgov Slovenska,“ takto informovala o Brigite Schmögnerovej súkromná spravodajská televízia TA3, ktorá niekdajšej vládnej političke poskytla štedrý priestor. Predstavila sa vo formáte Tak takto?!, ktorú moderuje skúsená novinárka Anka Lučaiová.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ľuboš Blaha, Smer-SD, opozícia
  2. Brigita Schmögnerová na diskusii Stredoeurópskeho fóra 17. novembra 2009 v Bratislave.
  3. Brigita Schmögnerová na snímke z 23. januára 2002, kedy oznámila, že odstupuje z postu ministerky financií SR.
  4. Jaroslav Naď (OĽaNO)
  5. Eduard Heger
  6. Členovia strany SaS
  7. Kwasi Kwarteng ohlasuje zníženie daní v britskom parlamente.
  8. Bývalá politička Brigita Schmögnerová.
  9. Brigita Schmögnerová na snímke z 23. januára 2002, kedy oznámila, že odstupuje z postu ministerky financií SR.

Schmögnerová reagovala aj na súčasnú koaličnú krízu, pričom vládu Eduarda Hegera (OĽANO) nepovažuje za tú, ktorá prevedie občanov Slovenskej republiky nastávajúcim náročným obdobím.

Situáciu okolo koalície označila za obrovský zmätok

„Zrejme už väčší zmätok si ťažko vieme predstaviť. Skutočne, veľmi ťažko si predstaviť, žeby táto menšinová vláda bola schopná dovládnuť. Niet tam vyjednávača takého kalibru, akí boli v rokoch druhej Dzurindovej vlády. Tie spory, ktoré sú medzi SaS a OĽANO a hlavnými lídrami týchto dvoch politických strán, evidentne budú pokračovať. To, že je to vrchol nezodpovednosti, o tom snáď ani netreba hovoriť,“ konštatovala bývalá finacmajsterka štátu.

Pandémia má podľa nej ešte dopady

Schmögnerová zároveň pripomenula krízy, ktorým občania na Slovensku čelia: „Ešte sme celkom sa vlastne nedostali von z obdobia covidovej krízy, tie postocovidové syndrómy rôzneho druhu tu ešte zotrvávajú, dopady na časť podnikateľského sektora, ale dokonca aj na ľudí ako takých, na zdravotníctvo. Dneska za dverami takmer, máme vojnu.“

Treba vraj brániť aj ľudí, aby tu prežili

Exministerka tiež upozornila, že bežní ľudia na Slovensku vlastne nemajú reálnu predstavu o tom, koľko ide z ich ťažko zaplatených daní tomuto štátu na pomoc režimu v Kyjeve. „Prestávame vlastne o tom hovoriť, čo nás to stojí. Jediná výdavková položka v rozpočte, o ktorej sa nediskutuje, sú výdavky na zbrojenie. Tak sa to volá: na obranu. Ale keď sa pozrieme na to, veď treba brániť aj zdravie ľudí, aj vzdelanie ľudí, aj možnosť, aby prežili. Pretože, bude tu energetická kríza a tak ďalej. No a máme tu infláciu, ktorá dosiahla skutočne viac ako dvadsaťročné maximum. Máme tu situáciu nielen na východných hraniciach, ale aj na západných hraniciach, ktorá je kritická. Veď sa pozrime, náš hlavný obchodný partner je Nemecko. Nemecko sa dostáva do recesie. To znamená, že náš partner, kde vyvážame produkciu, ale odkiaľ aj dovážame produkciu, sa dostáva do situácie, ktorá bude mimoriadne komplikovaná a bude sa odrážať aj na Slovensku. No a potom tu máme okrem inflácie, ktorá nie sú len energie, sú to aj potraviny a máme tu aj energetickú krízu, čo opäť nie sú len ceny energií, ale to je aj, či máme naozaj zabezpečený dostatok dodávok energií,“ podčiarkla Schmögnerová.

„Toto je najslabšia vláda, akú sme mali“

Menšinovej vláde na čele s hnutím OĽANO pritom nedáva takmer žiadnu šancu na riadne dovládnutie. „Situácia je asi najzložitejšia, či porovnávam menšinovú vládu v roku 1994, menšinovú vládu počas druhej Dzurindovej vlády. Žiadna z týchto menšinových vlád nebola konfrontovaná s tak zložitou situáciou ako táto. A pritom toto je najslabšia vláda, akú sme mali,“ hodnotí exministerka financií.

Svoju kritiku adresovala aj šéfke eurokomisie Ursuly von der Leyenovej, ktorá tento týždeň predniesla návrhy na riešenie energetickej krízy v Únii: „Vystúpeniu predsedníčky Európskej komisie chýbala analýza súčasnej situácie. Síce sa odvolávala na vojnu na Ukrajine, ale skôr z takého emotívneho hľadiska, ako hľadiska, žeby dostatočne analyzovala dôsledky na EÚ.“

Leyenová sa vraj priamo slovu daň či zdaňovanie vyhla

Podľa Schmögnerovej Leyenová síce prišla v rámci riešenia energetickej krízy aj s návrhmi opatrení. Tie však, ak by sa na ministerstvo hospodárstva vrátil Richard Sulík (SaS), tak by ich len ťažko mohol realizovať. Na mysli mala najmä návrhy o mimoriadnom zdanení energetických firiem za účelom dosiahnutia mimoriadnych ziskov. Schmögnerovová tiež uviedla, že Leyenová sa priamo slovu daň či zdaňovanie počas svojho vystúpenia vyhla.

Exministerka pripomenula, že aj na Slovensku máme, samozrejme, firmy, ktorých chod súvisí s vysokou energetickou náročnosťou. „Ak ich necháme popadať, bude to mať vážne dôsledky nielen na HDP, ale predovšetkým na zamestnanosť. Už dnes mnohé podniky oznámili hromadné prepúšťanie. Čiže to sa bude nabaľovať: stovky, stovky, stovky a budú z toho tisíce. Napokon, obnoviť a reštartovať produkciu v niektorých podnikoch bude mimoriadne náročné a drahé,“ varuje Schmögnerová.

Vláda Hegera podľa exministerky stratila dlhé mesiace

Problémy sa podľa nej u nás poriadne nakopili, hrozí podľa nej kolaps nielen energeticky náročných fabrík, ale aj mnohých ďalších. Rovnako je podľa Schmögnerovej zjavné, že významné problémy čakajú aj slovenský verejný sektor. Odkázala pritom na vyhlásenie reaktora jednej z  vysokých škôl, ktorý avizoval, že 17. novembra na Medzinárodný deň študentstva ukončí z dôvodu vysokých nákladov na energie semester. „To je neuveriteľné,“ konštatovala Schmögnerová. Podľa nej vláda Eduarda Hegera (OĽANO) stratila dlhých deväť mesiacov: „My musíme uvažovať. Keď vznikne vojnová situácia 24. februára, musíme predvídať, aké dôsledky to bude mať. Nehovoriac o tom, že bol to tento premiér, ktorý hovoril: ´no odpojme sa hneď od plynu´. Neuveriteľné niečo! Ako keby nevedel, aká bola a ešte dodnes je závislosť na ruskom plyne! Veď to sa nedá z večera do rána takto rozhodovať.“

Malo sa „múdrejšie rokovať“ v rámci EÚ

Podľa exministerky by bolo rozhodne lepším krokom pri riešení vzniknutej situácie po vypuknutí vojny aj to, keby sa „múdrejšie rokovalo na európskej úrovni“. Zároveň pripomenula aj to, ako sa k ruskej rope, ktorá bola zahrnutá v 6. sankčnom balíčku EÚ namierenom proti Moskve,  postavila slovenská vláda. „Keby boli predstavitelia východného bloku (EÚ – pozn. red.) dostatočne pripravení, koordinovaní, tak mohli presadiť iné riešenia.“

Zdroj: ta3.com


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Schmögnerová o vojne: Prestávame hovoriť o tom, čo nás stojí! Je to jediná položka, o ktorej sa nediskutuje

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku