eReport.sk
Eduard Heger
Premiér Eduard Heger, foto:tasr

Heger obhajuje Brusel: Podniká kroky, ktoré schválili členské štáty únie

Európska komisia (EK) dnes koná v zmysle toho, na čom sa dohodli členské krajiny EÚ pri schvaľovaní rozpočtu EÚ na sedem rokov. Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽANO) v reakcii na odporučenie eurokomisie pozastaviť Maďarsku časť eurofondov pre porušovanie zásad právneho štátu a nedostatky v boji proti korupcii.

Obhajuje kroky Bruselu

Heger podotkol, že pri schvaľovaní rozpočtu EÚ prijala kondicionalitu právneho štátu, ktorá má pomôcť v boji proti zneužívaniu eurofondov v členských štátoch. „To je napokon aj dlhodobá priorita mojej vlády. Slovensko z vlastnej skúsenosti veľmi dobre vie, čo znamená rozkrádanie eurofondov za čias bývalých vlád,“ uviedol.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ohrozí rozhodnutie vlády Slovákov?
  2. Brigita Schmögnerová v štúdiu súkromnej spravodajskej televízie.
  3. Pellegrini, Hlas, expremiér
  4. Blaha o rozhodnutí Nemecka
  5. Sú Slováci nepoučiteľní?
  6. Peter Pčolinský (Sme rodina)
  7. Remišovej počty zrejme nikdy nepôjdu
  8. Slovenský premiér Eduard Heger
  9. Maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová
  10. Premiér Eduard Heger a predsedníčka EK Ursula von der Leyenová

Poznamenal tiež, že medzi Maďarskom a Komisiou aktuálne prebieha veľmi intenzívna komunikácia o súbore opatrení, ktoré je pripravené prijať, aby sa posilnili štruktúry na ochranu fondov EÚ, aby k pozastaveniu čerpania dôjsť nemuselo. „Samozrejme, toto je preferovaný scenár,“ skonštatoval.

Na krokoch sa dohodli členské štáty únie

Návrh EK podľa neho nie je možné vetovať. Pripomenul, že o jeho výslednej podobe rozhodne kvalifikovaná väčšina krajín po uplynutí mesačnej lehoty. Slovensko je podľa jeho slov pripravené podporiť jej predĺženie o ďalšie dva mesiace, aby Maďarsko získalo viac času na rokovanie „Koalíciu budem priebežne o tomto vývoji informovať a rozhodnutie, ako budeme hlasovať, prijmeme až v momente, keď budeme poznať, aká je finálna ponuka na maďarskej strane,“ doplnil premiér.

Kollár s Ficom návrh eurokomisie odmietajú

Návrh eurokomisie odmieta predseda Národnej rady SR a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár aj predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico. V diskusnej relácii sa zhodli na tom, že Slovensko by malo rozhodnutie vetovať. „Aj na vláde aj koalícii za nás poviem, že budeme tento názor vetovať,“ vyhlásil Kollár.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Heger obhajuje Brusel: Podniká kroky, ktoré schválili členské štáty únie

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti