tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Bývalá politička Brigita Schmögnerová.
Bývalá politička Brigita Schmögnerová. Foto: tasr

Schmögnerová sa zastala Kažimíra: Nič nenasvedčuje, že sa z amatérov vo vláde stávajú profesionáli

Bývalá ministerka financií za Stranu demokratickej ľavice (SDĽ) Brigita Schmögnerová si myslí, že minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) by nemal viniť z vysokej inflácie iné osoby a subjekty, ale mal by sa radšej pozrieť do zrkadla. Tvrdí zároveň, že z amatérov, ktorých vidí vo vláde, sa ani po dvoch rokoch vládnutia nestali profesionáli. „Amatérom na divadelných doskách zatlieskame i za slabší výkon. Ktovie, či z ochotníkov nebudú raz divadelné hviezdy a z ochotníckeho divadla noví Radošinci…,“ takto začína svoje zamyslenie Schmögnerová.

„Zatiaľ nič nenasvedčuje, že sa z amatérov vo vláde stávajú profesionáli. Naopak. Ak som pred dvoma týždňami upozornila na vysokú úroveň indexu trápnosti (IT) slovenskej vlády, v priebehu dvoch týždňov IT ďalej rástol. A nič nenasvedčuje, že sa jeho rast zastaví,“ vyjadrila sa Schmögnerová v blogu pre denník Pravda.

Čo sa podľa Schmögnerovej Sulík zrejme neučil?

Sulík spolu s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO) označili na tlačovej konferencii za hlavného vinníka vysokej inflácie guvernéra Národnej banky Slovenska a bývalého ministra financií za Smer-SD Petra Kažimíra. Svoje obvinenie obhajujú tým, že práve Kažimír chodí do Frankfurtu prijímať dôležité rozhodnutia na Radu guvernérov. Schmögnerová si však myslí, že hádžu svoj diel viny na niekoho iného.

„Sulík opakovane protestuje proti ´uvoľňovaniu miliárd nekrytých eur´ ECB. Zrejme sa v škole neučil, že už dávno (na Západe od r. 1971) nie sú peniaze kryté ničím iným, ako dôverou vo vládu, ktorá ich ako zákonné platidlo ´garantuje´. Sú to v odbornej terminológii tzv. fiat peniaze. Časť takýchto peňazí dostáva do obehu centrálna banka, no väčšiu časť – tzv. úverové peniaze – komerčné banky prostredníctvom úverov,“ zdôraznila exministerka.

Centrálne banky okrem toho podľa nej oproti minulosti už nemajú také silné možnosti hýbať s infláciou, hlavne keď je spôsobená na strane ponuky. „Česká národná banka zvyšuje úrokové sadzby najrýchlejšie v EÚ a robí to už od minulého roka. Napriek tomu sa jej tempo rastu spotrebiteľských cien, vyvolané hlavne nedostatočnou ponukou, nedarí spomaliť. Dokonca odhaduje, že v prvých mesiacoch 2022 sa zrýchli až na približne 10 percent,“ tvrdí Schmögnerová.

Sulík by sa vraj mal pozrieť do zrkadla

Schmögnerová odporúča Sulíkovi nezavádzať opatrenia bez porady s podstatnými subjektami, pri čom kritizuje aj zmrazovanie cien energií na rok dopredu. „Richard Sulík ako minister hospodárstva by sa mal preto viac pozrieť do zrkadla. Nevymýšľať ´atómovú daň´ bez porady s vedením jedného z kľúčových podnikov, ktoré spadajú do jeho rezortu, či zmrazovať ceny energií na roky dopredu. Čo bude potom, keď moratórium na cenu elektrickej energie pominie? Krátkodobé opatrenia proti rastu cien musia ísť ruka v ruke s dlhodobými opatreniami. Ak ich má, starostlivo to utajuje,“ uzavrela Schmögnerová.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zľava prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda vlády SR Eduard Heger.
  2. Schmögnerová ponúkla scenáre
  3. Brigita Schmögnerová v štúdiu súkromnej spravodajskej televízie.
  4. Brigita Schmögnerová na snímke z 23. januára 2002, kedy oznámila, že odstupuje z postu ministerky financií SR.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Schmögnerová sa zastala Kažimíra: Nič nenasvedčuje, že sa z amatérov vo vláde stávajú profesionáli

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku