eReport.sk
Na ilustračnej snímke ruská nukleárna zbraň.
Na ilustračnej snímke ruská nukleárna zbraň. Foto: creative commons

Rusi majú viac jadrových hlavíc ako tri štáty NATO dokopy. Kazachstan ich žiada zničiť všetky

Kazachstan chce, aby boli všetky jadrové zbrane na svete vyradené z prevádzky do roku 2045. V nedeľu to povedal kazašský minister zahraničných vecí Muchtar Tleuberdi v rozhovore pre miestne médiá. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry DPA.

„Súčasný vojenský konflikt na Ukrajine, reči o ďalšom atómovom vyzbrojovaní a vzájomné hrozby o použití jadrových zbraní nás nútia premýšľať viac ako kedykoľvek predtým o tom, aké krehké je ľudstvo a aké dôležité je zakázať a zničiť tieto smrtiace zbrane,“ uviedol Tleuberdi.

Ministrove vyjadrenia sa zrejme nebudú páčiť Moskve

Kazašský minister zahraničných veci preto vyzval všetky štáty vlastniace jadrové zbrane, aby zostavili plán, na základe ktorého by boli zničené všetky jadrové zbrane na svete do roku 2045. Dodal, že tento rok bude veľmi významný, keďže to bude 100. výročie vzniku Organizácie Spojených národov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruskí príslušníci mierových síl pomáhajú dostať vozidlo do lietadla pred odletom do Kazachstanu 6. januára 2022 na letisku neďaleko Moskvy.
  2. Na videosnímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovorí v Kyjeve 11. apríla 2022.
  3. Ľudia kráčajú okolo zhoreného autobusu po nepokojoch v kazašskej Alma-Ate v utorok 11. januára 2022.

Ministrove vyjadrenia sa zrejme nebudú páčiť Moskve, pretože Rusko je jednou z popredných jadrových veľmocí na svete. Ruské sily pomohli stabilizovať súčasnú kazašskú vládu po tom, čo začiatkom tohto roka vypukli po celej krajine protesty proti zdražovaniu paliva.

Rusko versus tri členské štáty NATO

Napriek takejto pomoci Kazachstan nie vždy súhlasí s Kremľom. Len minulý týždeň kazašský prezident oznámil, že jeho krajina, na rozdiel od Moskvy, neuzná separatistické ukrajinské republiky za nezávislé.

Kazachstan po rozpade Sovietskeho zväzu krátky čas disponoval jadrovými zbraňami tohto štátu, rovnako ako aj Bielorusko a Ukrajina, pripomína DPA. Po dohode s Ruskom vrátili tieto zbrane Moskve výmenou za medzinárodné bezpečnostné garancie. 

Rusko a Spojené štáty v súčasnosti disponujú najväčším jadrovým arzenálom na svete. Moskva má zhruba 6257 jadrových hlavíc, zatiaľ čo tri štáty NATO – USA, Francúzsko a Británia – disponujú spoločne 6065 jadrovými hlavicami, uviedlo Združenie na kontrolu zbraní (Arms Control Association) so sídlom vo Washingtone.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusi majú viac jadrových hlavíc ako tri štáty NATO dokopy. Kazachstan ich žiada zničiť všetky

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti