eReport.sk
Gennadij Burbulis, foto:tasr

Bol pri rozpade Sovietskeho zväzu: Zomrel poradca prezidenta Jeľcina Gennadij Burbulis

Vo veku 76 rokov zomrel v nedeľu hlavný poradca ruského prezidenta Borisa Jeľcina Gennadij Burbulis, ktorý pomáhal pripravovať zmluvy vedúce k formálnemu rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991. Informovala o tom v noci na pondelok agentúra DPA.

Bol pri rozpade ZSSR

Ako minister zahraničných vecí a prvý podpredseda vlády v rokoch 1991–92 Burbulis zohrával kľúčovú úlohu pri riadení nového postsovietskeho ruského štátu. Podľa DPA to bol práve tento politik, kto údajne presvedčil aj Jeľcina o potrebe prísnych hospodárskych reforiem, ktoré sa uskutočnili za vlády Jegora Gajdara.

DPA pripomenula, že práve Burbulisovi sa pripisuje úvodná veta Belovežskej dohody: „ZSSR ako geopolitická realita a ako subjekt medzinárodného práva prestal existovať.“ Dohoda o rozpade Sovietskeho zväzu bola podpísaná lídrami  Ruska, Ukrajiny a Bieloruska dňa 8. decembra 1991 v Belovežskom pralese na území dnešnej Bieloruskej republiky.

Americký denník Washington Post v súvislosti s Burbulisovým úmrtím napísal, že nádeje na mierové spolunažívanie uvedených troch bývalých sovietskych republík boli zmarené tento rok vo februári, keď sa začala ruská vojenská operácia na Ukrajine. Ruský prezident Vladimir Putin vtedy v televíznom prejave povedal, že rozpad Sovietskeho zväzu nasledoval po „historických, strategických chybách“ komunistických vodcov.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.
  2. Na ilustračnej snímke ruská nukleárna zbraň.

DPA dodala, že Burbulis je tretím kľúčovým aktérom Belovežskej dohody, ktorý za posledných niekoľko týždňov zomrel; v máji umreli bývalý ukrajinský prezident Leonid Kravčuk a niekdajší bieloruský prezident Stanislav Šuškevič.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bol pri rozpade Sovietskeho zväzu: Zomrel poradca prezidenta Jeľcina Gennadij Burbulis

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti