eReport.sk
Pripravte sa na zdražovanie nafty
Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

Zameriava sa Rusko na mimoeurópsky trh? Rekordný dovoz ropy do Číny!

Čína zvýšila dovoz ruskej ropy minulý mesiac o viac než polovicu na rekordnú úroveň, keďže čínske rafinérie sa snažia využiť zľavy, ktoré Rusi ponúkajú na svoju ropu odmietanú obchodníkmi zo západných štátov. Rusko tým zároveň vytlačilo z pozície najväčšieho dodávateľa komodity do Číny Saudskú Arábiu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Efekt sankcií?

Ako uviedla čínska colná správa, Čína doviezla v máji z Ruska takmer 8,42 milióna ton ropy. V prepočte na barely (1 barel = 159 litrov) to predstavuje 1,98 milióna barelov denne. V medziročnom porovnaní sa tak dovoz ropy do Číny z Ruska zvýšil o 55 % a oproti aprílu zhruba o štvrtinu.

Najnovšie údaje naznačujú, že Moskva je zatiaľ schopná nachádzať kupcov svojich surovín napriek západným sankciám, aj keď musela ísť s cenou svojej ropy nadol. Dovoz zvyšujú najmä veľké firmy ako koncern Sinopec či obchodník s ropou Zhenhua Oil.

Saudská Arábia konkuruje Rusku

Na druhom mieste v rebríčku dodávateľov ropy do Číny skončila Saudská Arábia. Čína z tejto krajiny doviezla v máji 7,82 milióna ton (1,84 milióna barelov denne). V medziročnom porovnaní sa tak dovoz saudskoarabskej ropy do Číny zvýšil o 9 %, v porovnaní s aprílom však dovoz klesol, keď v danom mesiaci dovoz dosiahol 2,17 milióna barelov denne.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.
  2. Na ilustračnej snímke ruská nukleárna zbraň.
  3. Krv v očiach, krv v slovách
  4. Čína a Singapur podniknú v priebehu tohto týždňa prvé spoločné vojenské cvičenie od roku 2021.

Čína zároveň doviezla v máji 260.000 ton iránskej ropy. To predstavuje tretiu dodávku ropy z Iránu do Číny od decembra minulého roka.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zameriava sa Rusko na mimoeurópsky trh? Rekordný dovoz ropy do Číny!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie