eReport.sk
Na ilustračnej snímke afganské deti za plotom.
Na ilustračnej snímke afganské deti za plotom. Foto: tasr/ap

Litva obvinila Bielorusko: Minsk úmyselne poškodzuje náš nový plot!

Litva obvinila Bielorusko z „opakovaných prípadov úmyselného poškodzovania“ novovybudovaného plota na hranici medzi oboma krajinami. V utorok o tom informovala agentúra AFP, ktorá sa odvolala na litovské ministerstvo zahraničných vecí.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko.
  2. Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) si podáva ruku s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom počas ich stretnutia v rámci návštevy kozmodrómu Vostočnyj.
  3. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO).
  4. Na ilustračnej snímke ruská nukleárna zbraň.

V diplomatickej nóte adresovanej bieloruskému vedeniu Vilnius vyzval Minsk čo najskôr prijať opatrenia, aby sa takéto incidenty v budúcnosti neopakovali.

Cez hranicu sa pokúšali dostať tisíce ľudí

Z nóty vyplýva, že na poškodení plota sa podieľali aj predstavitelia bieloruských úradov, ktorí takto pomáhali nelegálnym migrantom prejsť cez hranice. Litva má s Bieloruskom takmer 680 kilometrov dlhú hranicu, ktorá je súčasťou vonkajšej hranice EÚ. Situácia na tejto hranici EÚ sa vyostrila koncom leta a na jeseň roku 2020, keď sa cez ňu na územie EÚ pokúšali ilegálne dostať tisíce ľudí.

Nápor migrantov sa dotkol najmä Litvy

EÚ vtedy obvinila Západom neuznaného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že záplavou migrantov privážaných z krízou zmietaných regiónov k hraniciam EÚ chcel vyvinúť na Západ tlak, ktorý mal byť odvetou na západné sankcie uvalené na bieloruský režim.

Nápor migrantov sa dotkol najmä Litvy. Vláda vo Vilniuse reagovala na krízu na hraniciach zintenzívnením ich ochrany a začala s výstavbou plotu vysokého štyri metre a osadeného aj ostnatým drôtom. Plot bol dobudovaný len koncom augusta, dodala DPA.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Litva obvinila Bielorusko: Minsk úmyselne poškodzuje náš nový plot!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti