eReport.sk
Ruskí príslušníci mierových síl pomáhajú dostať vozidlo do lietadla pred odletom do Kazachstanu 6. januára 2022 na letisku neďaleko Moskvy.
Ruskí príslušníci mierových síl pomáhajú dostať vozidlo do lietadla pred odletom do Kazachstanu 6. januára 2022 na letisku neďaleko Moskvy. Foto: tasr/ap

USA varovali Rusov: Zostáva na vláde Kazachstanu vysvetliť dôvody, prečo ich pozvala do krajiny

Spojené štáty vo štvrtok varovali ruské jednotky nasadené v Kazachstane pred prevzatím kontroly nad inštitúciami bývalej sovietskej republiky. Informovala o tom agentúra AFP.

“Spojené štáty a svet budú sledovať prípadné porušenie ľudských práv,” povedal novinárom hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Ned Price. “Budeme sledovať aj prípadné kroky, ktoré by mohli vytvoriť predpoklady na zmocnenie sa kazašských inštitúcií,” citovala ho AFP.

Na videosnímke dve ruské armádne lietadlá sú pripravené na odlet z letiska do Kazachstanu 6. januára 2022 neďaleko Moskvy. – Foto: tasr/ap

Price dodal, že zostáva na vláde Kazachstanu vysvetliť dôvody, prečo pozvala do krajiny Ruskom vedenú Organizáciu zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB). Súčasný predseda ODKB, arménsky premiér Nikol Pašinjan, uviedol, že aliancia reaguje na žiadosť z dôvodu “vonkajšieho zasahovania”, píše AFP.

FOTO V uliciach to bolo 5. januára ako na bojovom fronte

GALÉRIA – Foto: tasr/ap

Price tiež opätovne vyzval Kazachstan, aby sa venoval príčinám nepokojov v krajine, ktoré vyvolali zriedkavé hromadné protesty proti cenám pohonných hmôt. “Dúfame, že vláda Kazachstanu bude čoskoro schopná riešiť problémy, ktoré sú v zásade ekonomického a politického charakteru,” dodal hovorca, ktorý označil USA za “partnera” stredoázijskej krajiny.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken predtým telefonoval kazašskému rezortnému partnerovi Muchtarovi Tleuberdimu a naliehal na pokojné riešenie situácie v krajine, ako aj dodržiavanie slobody médií.

Blinken “zopakoval plnú podporu Spojených štátov pre ústavné inštitúcie a slobodu médií v Kazachstane a vyslovil sa za pokojné riešenie krízy, ktoré bude rešpektovať práva”, priblížil Price.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

USA varovali Rusov: Zostáva na vláde Kazachstanu vysvetliť dôvody, prečo ich pozvala do krajiny

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti