eReport.sk
Veronika Remišová a Zuzana Čaputová Foto: tasr

Remišovej prerieknutie o referende? Smiešna chyba, ktorá uškodí Čaputovej, myslí si odborník

Prešľap ako hrom, ktorý môže mať následky! Ministerka investícii Veronika Remišová v stredu informovala o tom, že sa Zuzana Čaputová obráti s referendovými otázkami na ústavný súd, ešte skôr ako to prezidentka oficiálne urobila. Remišová tak správu vypustila von predtým ako sa o nej dozvedel petičný výbor. Protokolistka hovorí o neúcte k hlave štátu, odborník na komunikáciu o zbytočnej nešikovnosti, ktorá môže prezidentke uškodiť.

Prezidentka nevyhlási referendum o predčasných voľbách a obráti sa v tejto súvislosti na ústavný súd, aby rozhodol či je v súlade s našou legislatívou. „Je to ústavná kompetencia pani prezidentky predložiť otázky k referendu na ústavný súd. Ja som rada, že pani prezidentka túto svoju kompetenciu využila,“ povedala v stredu počas tlačovky na úrade vlády ministerka Veronika Remišová.

Na tom by nebolo nič neobvyklé, ak by tak neurobila viac ako hodinu pred oficiálnym vyhlásením hlavy štátu. „Priznám sa, že som to ani nezaznamenala, je to pre mňa nová informácia, ale nebudem ju nejak komentovať,“ uviedla prezidentka v reakcii na Remišovej vyjadrenie.

Neúctivé, neprofesionálne a vyvoláva to otázky

Podľa odborníčky na protokol Márie Holubovej by sa také veci nemali stávať. „Je to prešľap pani Remišovej. Nie je to úctivé, ani zdvorilé smerom k pani prezidentke,“ vysvetlila protokolistka. Nielen prezidentka sa môže ministerkiným vyhlásením cítiť dotknutá.

Člen petičného výboru a predseda Mladých sociálnych demokratov Robert Bestro hovorí, že o prezidentkinom kroku ho oboznámil vedúci jej kancelárie síce pár minút pred tlačovkou, ale dávno potom, čo to verejnosti prezradila šéfka rezortu investícií. „Považujem to za nevhodné a neprofesionálne či už zo strany prezidentky alebo zo strany ministerky Veroniky Remišovej,“ skonštatoval Bestro.

Organizátor referenda a člen petičného výboru Robert Bestro. – Foto: eReport

Doplnil, že Remišovej prešľap vyvoláva pochybnosti. „Prvé čo som si pomyslel bolo, že je otázne či si prezidentka nekoordinuje kroky s vládnymi predstaviteľmi. To by bolo vzhľadom na to, že prezident má byť nadstranícky, neakceptovateľné,“ upozornil Bestro.

Remišovej smiešna chyba

Odborník na komunikáciu a marketing Pavol Minár vysvetľuje, že politici a političky medzi sebou často preberajú témy, ktoré nie sú určené na mediálne výstupy. To čo urobila Remišová, by sa však nemalo stávať. „Je to takpovediac smiešna chyba. Smiešna v zmysle, že zosmiešňuje toho nositeľa. Ona nemá veľkú reputáciu a skôr si to ľudia budú dávať ako jeden kamienok do mozaiky, že ako je ona komunikačne nešikovná,“ vysvetlil expertný komunikátor.

Zdôrazňuje, že Remišovej prerieknutie môže viac ako jej samotnej uškodiť reputácii hlavy štátu. „Ten kto chce mať dôkaz, že prezidentka komunikuje viacej s vládnou koalíciou ako s ostatnými politikmi, tak tomu pani Remišová tento dôkaz poskytla. Nebol to dôkaz podaný po zrelej úvahe, skôr je to výsledok zbytočnej nešikovnosti,“ myslí si Minár.

S otázkami sme oslovili aj ministerku investícii a šéfku strany Za ľudí, aby vysvetlila ako sa dostala k svojim exkluzívnym poznatkom o prezidentkiných ďalších krokoch. Do ukončenia uzávierky článku nám však z jej rezortu neodpovedali.

Bestro: Nemala to hovoriť ani Hegerovi

Čaputová na tlačovke po oficiálnom vyhlásení k referendu odmietla, že by ministerku zasvätila predčasne do problematiky. „Ja som dnes poobede telefonovala iba pánovi premiérovi, nehovorila som so žiadnym iným predstaviteľom vládnej koalície, aby som ho vopred informovala,“ bránila sa.

Podľa organizátora referenda Roberta Bestra, ktorý má ako šéf mladých sociálnych demokratov blízko k Smeru, nebolo správne dopredu informovať ani Eduarda Hegera. „Rovnako by mi prišlo nevhodné keby o tom bol skôr informovaný napríklad Robert Fico, Peter Pellegrini alebo Andrej Danko. Sú to zainteresované strany, ktoré o tom nemali vedieť skôr ako verejnosť,“ uzavrel člen petičného výboru.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Remišovej prerieknutie o referende? Smiešna chyba, ktorá uškodí Čaputovej, myslí si odborník

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti