Sú to už viac ako dva roky, čo ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) zverejnila pexeso s tvárami ľudí, ktorých podľa jej názoru je potrebné „odstrániť“ z verejného života. Remišová za svoje pexeso dlhodobo čelí širokej kritike verejnosti za to, že sa svojim pexesom údajne mieša do práce orgánov činných v trestnom konaní a politik v pozícii ministra by mal mať na práci diametrálne odlišné problémy. Jedna z tvárí na pexese, bývalý policajný prezident Milan Lučanský, je dnes už po smrti. A zomrel vo väzbe za dodnes nie úplne objasnených okolností!
Mohlo by vás zaujímať:
Trvá na tom, že OČTK majú rozviazané ruky
Remišová uverejnila dokopy dve pexesá a to v máji 2020 a na konci toho istého roka. Vyzývala vtedy na spravodlivé Slovensko bez korupcie a na platnosť zákona pre všetkých rovnako. V čase, keď Remišová uverejnila svoju prvú grafiku, bol pri tom Lučanský ešte policajným prezidentom. Zatiaľ čo veľká časť verejnosti a mnohí odborníci na trestné právo majú názor, že orgány činné v trestnom konaní nepracujú tak, ako by mali, ministerka, ktorá často v ľuďoch pre svoje statusy a vyhlásenia vzbudzuje pobavenie, trvá na tom, že orgány majú rozviazané ruky a konajú bez politického vplyvu.
Zdroj: Facebook Veroniky Remišovej
„Spomenutá grafika poukazovala na nominantov Smeru vo vysokých štátnych funkciách, ktorí svojím pôsobením neprispeli k boju proti korupcii, naopak, väčšina z nich je dnes obvinená či obžalovaná zo závažnej trestnej činnosti. Podozrenia, ktoré voči mnohým týmto nominantom existovali, dnes potvrdzujú orgány činné v trestnom konaní a súdy, obvinení sa k trestnej činnosti sami priznávajú. Zákon má platiť pre každého rovnako a korupčné správanie má byť podľa zákona vyšetrované, hoci počas vlád Smeru to pre vyvolených neplatilo. V tejto oblasti je názor ministerky Veroniky Remišovej konzistentný a nemá dôvod ho akokoľvek korigovať,“ vyjadrila sa Remišovej kancelária pre denník Pravda.
Lučanský zomrel, aj keď trest smrti naše právo nepozná
Aj keď Remišová tvrdí, že jej pexeso neznamená, že vládne politické elity diktujú OČTK, že koho majú riešiť, fakt, že polícia po uverejnení jej pexesa išla presne po ľuďoch, ktorí sa na obrázku nachádzajú, vzbudzuje v ľuďoch pochybnosti o tvrdeniach Remišovej a tiež otázky ohľadom nezávislosti polície, súdov, či prokuratúry.
Lučanský sa veľkej vďaky za svoju prácu proti organizovanému zločinu od Slovenska ako krajiny nedočkal. Bol zadržaný 2. decembra 2020 pre podozrenia z korupcie a ohrozovania dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Ku koncu roka 2020 si mal Lučanský siahnuť na život, čoho následkom mala byť smrť v prešovskej nemocnici. Táto udalosť dodnes názorovo rozdeľuje spoločnosť a okolnosti údajne samovraždy vzbudzujú v spoločnosti obrovské pochybnosti. Aj keby boli obvinenia voči Lučanskému pravdivé, slovenský právny systém nepozná trest smrti a už vôbec nie za ekonomický trestný čin. Z tohto pohľadu sa dá Lučanského prípad považovať za prudko nezvládnutý a to či už zo strany OČTK, alebo aj zo strany ministerstva spravodlivosti, na ktorého čele stojí Mária Kolíková (dnes už SaS).
Dušan Kováčik: Opozícia hovorí o politickej objednávke
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik bol zadržaný v rámci akcie Božie mlyny. Na základe výpovedí kajúcnikov bol obvinený z prijatia úplatku a z ohrozenia utajovaných skutočností. Vznesené mu boli neskôr aj ďalšie obvinenia. Dnes si už odpykáva trest odňatia slobody za vynášanie utajovaných skutočností a za prijatie úplatku vo výške 50 tisíc eur. Podľa parlamentnej opozície boli však proti Kováčikovi jediným dôkazom výpovede kajúcnikov a preto celý proces považuje za politickú objednávku.
Kajetán Kičura: Po dlhej kolúznej väzbe je na slobode
Kajetán Kičura bol z čela Správy štátnych hmotných rezerv odvolaný ihneď po voľbách. O necelý mesiac na to bol obvinený z korupcie a z legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Tieto skutky mu dodnes neboli dokázané. Vyšetrovanie síce stále pokračuje, no Kičura je už na slobode. Opozícia trvá na tom, že dlhá kolúzna väzba bola v jasnom rozpore so zákonom.
Juraj Kožuch: Vyšetrovanie bez výsledku
OČTK idú po krku aj bývalému riaditeľovi Pôdohospodárskej platobnej agentúry Jurajovi Kožuchovi. Kožuch bol vo väzbe takmer trištvrte roka, po ktorom bol v januári 2021 prepustený. Dodnes je na slobode. Jeho súdny proces za korupciu sa začal vo februári 2022, zatiaľ bez výsledku.
Norbert Bödör: Porušili jeho práva a prepustili ho
Známy podnikateľ Norbert Bödör bol obvinený za zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Neskôr mu pribudli obvinenia zo založenia zločineckej skupiny a z korupcie. Bödöra pôvodne zobrali do väzby, no 13. januára 2021 bol na základe rozhodnutia ústavného súdu prepustený, lebo mali byť porušené jeho práva. Odvtedy je stíhaný na slobode.
Pekné pexeso, menej oslnivý výsledok?
Treba teda povedať, že Remišová mala v čase tvorby svojho pexesa buď veľmi dobré informácie, alebo veľmi dobrý odhad. Na druhej strane, aj keď ľudí z jej grafiky OČTK naozaj riešia, máloktorý prípad je jasný a vyšetrovania, resp. súdne procesy väčšinou nie sú doteraz dotiahnuté do konca.
Podľa známeho politológa Tomáša Koziaka si mohla Remišovej vláda pexesom dokonca streliť do vlastnej nohy a to hlavne v prípade, ak kauzy jednotlivých osôb na obrázkoch nebudú do konca volebného obdobia dotiahnuté do konca. „Vláda si dala do svojho programu skončenie so straníckymi nomináciami a odstránenie korupcie. Je vidieť, že sa orgánom činným v trestnom konaní uvoľnili ruky. Za to treba vládu pochváliť, lebo doteraz polícia v trestných stíhaniach nikdy nesiahala tak vysoko. Ak ale nebude týmto obvineným dokázaná vina do konca volebného obdobia, vláda bude mať problém. A aj táto Remišovej grafika sa stane len prázdnym a smiešnym reklamným nástrojom,“ upozornil.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Remišová aj dlho po Lučanského smrti obhajuje svoje pexeso: Zákon má platiť pre každého!