tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová Foto: fb/remisova.veronika

Urobili sme najväčšiu antibyrokratickú reformu v histórii Slovenska! Pochválila sa Remišová

Občania aj podnikatelia cítia reálny prínos zákona proti byrokracii, ktorý presadila vicepremiérka a ministerka informatizácie Veronika Remišová. Za osem mesiacov štát od nich nežiadal už 500 000 výpisov a potvrdení. Vďaka veľkej antibyrokratickej revolúcii, ktorú Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR odštartovalo v januári tohto roka, občania už nemusia na úradoch predkladať 13 typov potvrdení.

Celkovo sa v rámci antibyrokratickej reformy zruší až 21 výpisov!  „Úlohou štátu je pomáhať občanom, vychádzať im v ústrety a poskytovať užitočné služby na profesionálnej úrovni. V tomto duchu sme pripravovali najväčšiu antibyrokratickú reformu v histórii Slovenska, ktorá sa stala realitou v januári tohto roka.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Robotník
  2. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).
  3. Ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí).
  4. Veronika Remišová si počas leta 2022 užíva tatranskú turistiku.
  5. Veronika Remišova (Za ľudí).

Namiesto toho, aby si ľudia komplikovane zháňali a predkladali na úradoch výpisy osobne, vymieňajú si ich úrady medzi sebou elektronicky. V rámci tejto veľkej reformy postupne rušíme až 21 výpisov a potvrdení a už dnes nemusia občania predkladať na úradoch 13 z nich, vrátane kópií rodného či sobášneho listu. Vďaka tomu už ľudia takto nemuseli od začiatku roka predložiť viac ako 500 000 výpisov, čím sme im na poplatkoch, doprave a čase pomohli ušetriť 5 miliónov eur,“ zhrnula vicepremiérka Remišová doterajšie výsledky antibyrokratickej reformy.


Od 1. 1. 2022 bolo zrušené predkladanie týchto 13 potvrdení/ výpisov:  1.      kópia rodného listu 2.      kópia sobášneho listu  3.      kópia úmrtného listu  4.      potvrdenie o pobyte 5.      potvrdenie o pridelení IČO 6.      výpis z centrálneho registra hospodárskych zvierat  7.      potvrdenie, že hospodársky subjekt nie je v reštrukturalizácii, nie je v  konkurze ani na neho nie vyhlásený konkurz  8.      výpis z registra / zoznamu advokátov  9.      výpis z centrálneho registra exekúcií  10.      potvrdenia o poberaní osobitného príspevku baníkom 11.      potvrdenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie  12.      doklady preukazujúce ťažké zdravotné postihnutie  13.      potvrdenia o poskytovaní pomoci v hmotnej núdzi
 Celkovo bude na základe antibyrokratického zákona zrušených až 21 výpisov, čo bude pre občanov znamenať úsporu až 42 miliónov eur. Medzi ďalšími dokumentmi bude napr. výpis z Registra poskytovateľov sociálnych služieb, alebo potvrdenie o poberaní dôchodku z II. piliera.

Úrady od januára už od občanov nežiadali napríklad 118 000 potvrdení o pobyte, 133 000 kópií rodného listu, či 111 000 kópií sobášneho listu, ktorú predtým museli predkladať vždy pri prihlásení sa na trvalý pobyt, zmene priezviska, alebo aj pri reštitučnej agende a pozemkových úpravách.   Súdy ďalej nemuseli žiadateľom vystaviť takmer 9 500 potvrdení o tom, že subjekt nie v konkurze, likvidácii alebo na neho nebol vyhlásený konkurz. Podnikatelia potvrdenie v minulosti potrebovali, ak chceli preukázať splnenie podmienok pri žiadostiach o dotácie alebo podporu z verejných zdrojov, alebo pri uplatňovaní pohľadávok štátu.

„Veľká antibyrokratická revolúcia nie je len o zrušení predkladania papierových výpisov, ale aj o proaktívnych službách štátu pre občanov. Štát nemá pasívne čakať na to, čo občan potrebuje vybaviť pri riešení svojich životných situácií a nemá ho nechať vytrápiť sa na úradoch, ale automaticky mu má vychádzať v ústrety pri riešení jeho situácie a čo najviac ho zbaviť zbytočnej byrokracie. Aj preto sme spustili ďalšiu prevratnú novinku – proaktívnu službu pri narodení dieťaťa. Po narodení dieťaťa už rodičia nemusia obehávať matriku a lekárov, aby získali rodný list, či príspevok pri narodení dieťaťa, ale štát celú administratívu vybaví za nich. Takto vyzerá informatizácia v službách občanov,“ dodala vicepremiérka Remišová.

Ak sa občania stretnú s tým, že úrady od nich žiadajú jeden zo zrušených výpisov, môžu napísať podanie na adresu: stopbyrokracii@mirri.gov.sk.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Urobili sme najväčšiu antibyrokratickú reformu v histórii Slovenska! Pochválila sa Remišová

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku