eReport.sk
Odborník na energie a energetické audity firiem Michal Kolimár z PPA Power DS
Odborník na energie a energetické audity firiem Michal Kolimár z PPA Power DS. Zdroj: linkedin/michal-kolimar

Energetický audítor varuje: Drahota môže TIETO fabriky na Slovensku zlikvidovať!


Hoci náklady na energie sú už na historických maximách, väčšina podnikov na Slovensku to pocíti až nasledujúci rok. Odborník na energie a energetické audity firiem Michal Kolimár z PPA Power DS sa obáva, že pre mnohé z nich to môže byť likvidačné. „Priemysel sa musí pustiť do úsporných opatrení už dnes,“ upozornil Kolimár.

Podniky podľa neho ešte nepociťujú dosah zvýšených cien energií v plnej sile, pretože tie sa nakupujú na rok dopredu. „Energie, ktoré dnes priemysel odoberá, nakúpil ešte v prvej polovici roka 2021, keď boli ceny z dnešného pohľadu nízke. Kondíciu slovenského priemyslu preto skutočne preverí až rok 2023. Terajšie problémy sú len začiatok,“ očakáva Kolimár.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Juraj Zábojník, bezpečnostný analytik
  2. Na snímke žatva sóje firmy Agrozoran s.r.o. Michaľany na poli neďaleko obce Michaľany v okrese Trebišov 28. septembra 2021.
  3. Na ilustračne snímke budova, v ktorej sídli holandská energetická firma GasTerra.
  4. Na kombosnímke zľava Juraj Krúpa a Monika Kozelová (obaja OĽANO).
  5. Ceny ropy výrazne vzrástli
  6. Orbán apeluje
  7. Peter Pellegrini počas tankovania paliva do nádrže svojho vozidla.
  8. Subrahmanyam Jaishankar.

Ťažkosti budú mať najmä podniky, kde energie tvoria väčšinu prevádzkových nákladov. Kým v prípade automobilového priemyslu je to 10 až 20 %, oceliarne, chemické závody, sklárne či hlinikárne spotrebujú pri výrobe niekoľkonásobne viac elektriny a súčasné ceny pre nich môžu byť likvidačné.

Nákup energií nie je lotéria

Existujú však možnosti, ako vplyv skokového nárastu cien elektriny až o 400 % aspoň čiastočne zmierniť. Väčší odberatelia by si podľa energetického audítora mali nákup energií rozložiť na viaceré tranže, čím dosiahnu priemernú, trhovú cenu. Čakanie odberateľov na okamih, keď bude cena energie nízka, nie je podľa odborníka dobrá stratégia. „Aj minulý rok mnohí špekulovali a nakoniec dnes majú energie za najvyššie ceny. Nákup energií nie je lotéria, ale zabezpečenie komodity nevyhnutnej na výrobný proces,“ dodal.

Slovenský priemysel na budúci rok podľa Kolimára výrazne pocíti aj dôsledky toho, že pološtátne distribučné spoločnosti dlhodobo blokovali pripájanie nových zelených zdrojov do distribučnej siete. Slovenský priemysel preto nemá výhodu, ktorú využívajú mnohé podniky v zahraničí. Tie si vedia časť elektriny vyrobiť samy – najmä fotovoltikou alebo kogeneráciou, teda výrobou elektriny popri výrobe tepla. Vďaka tomu sú o niečo menej závislé od trhových cien.  

Zelené zdroje nepokryjú nároky spotreby priemyslu

Náš priemysel potrebuje dobehnúť zameškaný rozvoj v dvoch oblastiach, a to v znižovaní spotreby a vo vlastnej výrobe elektriny. O úsporné opatrenia majú teraz podniky veľký záujem. Preverujú si napríklad možnosti výstavby, pripojenia do sústavy a následnej prevádzky fotovoltiky. „Ak namiesto zelenej energie plánovali investovať do plynových technológií, radíme im momentálne túto investíciu odložiť,“ hovorí Kolimár.

Zelené zdroje sú podľa energetického audítora v priemyselných podnikoch žiaduce a potrebné, ale sú a budú len doplnkom, pretože nedokážu pokryť nároky spotreby priemyslu. „Ten sa nevyhnutne bude musieť vybrať cestou diverzifikácie zdrojov energie – v ideálnom prípade nejakú nakupovať a nejakú mať z vlastných kapacít,“ dodal Kolimár.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Energetický audítor varuje: Drahota môže TIETO fabriky na Slovensku zlikvidovať!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: