eReport.sk
Na snímke žatva sóje firmy Agrozoran s.r.o. Michaľany na poli neďaleko obce Michaľany v okrese Trebišov 28. septembra 2021.
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Holandskí farmári sa búria! Blokujú cesty, pália seno, zasahuje polícia

Farmári, ktorí v Holandsku protestovali proti novým navrhovaným environmentálnym reguláciám, prerazili v utorok neskoro večer traktorom policajný kordón pred domom ministerky životného prostredia Christianne van der Walovej.

Pri incidente, ktorý sa odohral v mestečku Hierden východne od Amsterdamu, bolo zničené policajné auto a došlo aj k vyliatiu nádrže s močovkou, napísala miestna polícia na sociálnej sieti.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na snímke žatva sóje firmy Agrozoran s.r.o. Michaľany na poli neďaleko obce Michaľany v okrese Trebišov 28. septembra 2021.
  2. Na snímke žatva sóje firmy Agrozoran s.r.o. Michaľany na poli neďaleko obce Michaľany v okrese Trebišov 28. septembra 2021.
  3. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidiek Samuel Vlčan (nominant OĽANO).Polícia zároveň tento incident označila za nebezpečný a neprijateľný a uviedla, že boli prekročené všetky medze.

Bezpečnostným zložkám sa však krátko po prerazení kordónu podarilo dostať protest opäť pod kontrolu, pričom ministerka, pred domom ktorej k incidentu prišlo, sa v tom čase doma nenachádzala.

Farmári pritom v rámci protestu pochodovali ešte predtým aj k budove holandského parlamentu v Haagu, kam prišli s desiatkami traktorov a dvoma kravami. V pondelok tiež blokovali niektoré cestné komunikácie, čo spôsobilo vznik rozsiahlych kolón v niektorých častiach krajiny. Farmári tiež pri cestách pálili seno, čo spôsobili vznik hustého dymu, ktorý komplikoval vodičom viditeľnosť.

Konanie demonštrantov odsúdil i holandský premiér Mark Rutte. „V tejto krajine je neprijateľné vytváranie takýchto nebezpečných situácii, blokovanie ciest alebo zastrašovanie politikov… Zašlo to priďaleko,“ vyhlásil Rutte.

Podľa nového návrhu týkajúceho sa environmentálnych regulácii je potrebné v chránených oblastiach znížiť emisie o približne 70 percent. Holandská vláda odhaduje, že toto opatrenie by mohlo viesť k zatvoreniu približne 30 percent holandských fariem zameraných na chov zvierat vzhľadom na kľúčovú rolu, ktorú poľnohospodárstvo zohráva v produkcii emisii dusíka.  

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Holandskí farmári sa búria! Blokujú cesty, pália seno, zasahuje polícia

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti