eReport.sk
JB 16 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin počas prejavu na stretnutí s absolventmi najvyššej vojenskej školy v Rusku, v Kremli v Moskve 21. júna 2022. FOTO TASR/AP Russian President Vladimir Putin delivers a speech during a meeting with graduates of the country's highest military schools at the Kremlin in Moscow, Russia, Tuesday, June 21, 2022. (Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

Predkladá Moskva falošné dôkazy rôznych incidentov? USA: Chcú, aby vina padala na Kyjev!

Americký predstaviteľ obvinil vo štvrtok Moskvu, že sa chystá predložiť falošné dôkazy o útoku na väznicu Olenivka. Má to vyzerať tak, že smrť ukrajinských vojnových zajatcov spôsobila samotná Ukrajina.

Z útoku na väznicu v meste Olenivka na východe Ukrajiny sa navzájom obviňujú Kyjev a Moskva. Podľa Ruska k útoku došlo v noci 29. júla. Zahynulo vyše 50 ukrajinských zajatcov vrátane vojakov, ktorí sa po dlhých týždňoch bránenia oceliarní Azovstaľ v meste Mariupol vzdali ruským silám.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Poľský prezident Andrzej Duda.
 2. Ruský prezident Vladimir Putin.
 3. Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov
 4. Zľava ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a francúzsky prezident Emmanuel Macron si podávajú ruky na konci tlačovej konferencie v Kyjeve vo štvrtok 16. júna 2022.
 5. Rumunsko Ukrajina obilie vývoz uarus lode
 6. Rumunsko Ukrajina obilie vývoz uarus lode
 7. Na snímke ponuka na odvoz do Prahy z hraničného priechodu Vyšné Nemecké pre utečencov z Ukrajiny na jednom z áut zaparkovanom neďaleko štátnej hranice.
 8. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
 9. ukrajina delegácia
 10. Lotyšsko vlajka
 11. Serhij Hajdaj.
 12. Na videosnímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovorí v Kyjeve 11. apríla 2022.

Nemenovaný americký predstaviteľ pre AFP povedal, že správy tajných služieb naznačujú, že Rusko pred prípadnými návštevami cudzích vyšetrovateľov nastraží dejisko útoku vo väznici tak, aby vina padla na ukrajinské ozbrojené sily. Predstaviteľ tieto dôkazy bližšie nešpecifikoval.

„Očakávame, že pred príchodom novinárov a prípadných vyšetrovateľov na miesto útoku sa ruskí predstavitelia pokúsia tento incident nastražiť na ukrajinskú armádu,“

povedal Američan.

Rusko vyhlásilo, že útok na svojich vlastných zajatých bojovníkov podnikla Ukrajina, tá však obviňuje Rusko a útok označuje za „úmyselný masaker“. OSN v stredu oznámila, že vyšle na Ukrajinu a do Olenivky misiu, ktorá bude zhromažďovať fakty o útoku na väzenie – ešte však nedostala konečný súhlas Kyjeva a Moskvy.

Zdroj: tasr/afp


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Predkladá Moskva falošné dôkazy rôznych incidentov? USA: Chcú, aby vina padala na Kyjev!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti