eReport.sk
Závažné slová šéfa OSN
António Guterres. Foto: tasr/ap

Ľudstvo sa hrá s nabitou zbraňou! Zdôraznil Guterres

Hrozba nukleárneho konfliktu sa po desaťročiach vrátila, uviedol v pondelok generálny tajomník OSN António Guterres. Štáty disponujúce jadrovými zbraňami vyzval, aby sa zaviazali, že ich nepoužijú ako prvé.

Akýkoľvek útok na jadrovú elektráreň by bol „samovražedný“, zdôraznil tiež Guterres v reakcii na správy o novom ostreľovaní ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorá je najväčšou v Európe.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na snímke z 1. mája 2022 ruský vojak hliadkuje v priestoroch Záporožskej atómovej elektrárene pri meste Enerhodar na juhovýchode Ukrajiny.
  2. Na snímke z 1. mája 2022 ruský vojak hliadkuje v priestoroch Záporožskej atómovej elektrárene pri meste Enerhodar na juhovýchode Ukrajiny.
  3. Stíhačky Kyjevu nepošleme
  4. Vztýčenie čínskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XIII. zimných paralympijských hier v Pekingu 4. marca 2022.


Guterres sa vyjadril na tlačovej konferencii v Tokiu po tom, ako sa v sobotu zúčastnil na spomienkovom podujatí pri príležitosti 77. výročia zhodenia atómovej bomby na japonské mesto Hirošima.

Šéf OSN v sobotňajšom prejave varoval, že „ľudstvo sa hrá s nabitou zbraňou“, keď sa vo svete – od Ukrajiny po Blízky východ a Kórejský polostrov – množia krízy s možnosťou vzniku nukleárnej katastrofy.

Portugalský politik dôrazne varoval pred hrôzami atómových zbraní aj pred týždňom v New Yorku na konferencii o Zmluve o nešírení jadrových zbraní (NPT) a svoj postoj zopakoval v pondelok.

„Sme svedkami radikalizácie v geopolitickej situácii, čím sa riziko nukleárnej vojny znova stáva niečím, na čo nemôžeme úplne zabudnúť,“ povedal Guterres.

Po otázke o rozsiahlych vojenských cvičeniach Číny okolo Taiwanu, ktoré Peking spustil po návšteve predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej na tomto ostrove, Guterres uviedol, že OSN „dodržiava rezolúciu Valného zhromaždenia o tzv. politike jednej Číny“.

„Všetci si však želáme, aby táto rezolúcia zodpovedala mierovému prostrediu,“ dodal s apelom, aby zdravý rozum a zdržanlivosť umožnili „mimoriadne dôležitú“ deeskaláciu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ľudstvo sa hrá s nabitou zbraňou! Zdôraznil Guterres

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie