eReport.sk
Poľský prezident Andrzej Duda.
Poľský prezident Andrzej Duda. Zdroj: tasr/ap

Nacistická likvidácia? Duda prirovnal situáciu Ukrajiny k povojnovému Poľsku

To, čo Ukrajina zažíva počas súčasnej ruskej invázie, je porovnateľné s tým, čo Poľsko prežilo počas druhej svetovej vojny. Poľský prezident Andrzej Duda to povedal v pondelok počas návštevy výstavy záberov z Mariupola a Varšavy.

Prirovanie k povojnovému Poľsku

„Čo sa stalo tu vo Varšave počas druhej svetovej vojny, keď Nemci bezohľadne vyvraždili civilné obyvateľstvo hlavného mesta, sa podobá na bezohľadnosť ruskej agresie na Ukrajine,“ povedal Duda.

„Aké podobné sú obrázky, aká identická je beštialita tých, ktorí zabíjajú, ktorí ničia,“ dodal. Tým, ktorí sú zodpovední za vojnové zločiny, by podľa poľského prezidenta nemalo byť dovolené odísť bez trestu. „Je dnes povinnosťou civilizovaného sveta, aby boli zriadené tribunály a zločiny boli zúčtované,“ dodal Duda s tým, že páchatelia sa dajú často ľahko identifikovať.

Poľsko si 1. augusta pripomenulo začiatok Varšavského povstania proti nemeckej okupácii v roku 1944. Do bojov sa zapojilo asi 45.000 často neozbrojených povstalcov. Povstanie naplánované na niekoľko dní sa predĺžilo na viac ako dva mesiace, až kým ho nacisti krvavo nepotlačili.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zľava ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.
  2. Právo na všetko?
  3. Organizácia Spojených národov v noci na stredu potvrdila, že v utorok bola prerušená preprava obilnín na základe dohôd
  4. Kontroverzná správa
  5. Macron, vpravo, a Zelenskyj
  6. Súd EÚ rozhodol

Zámerom bolo oslobodiť Varšavu ešte pred príchodom Červenej armády a znemožniť ustanovenie komunistickej vlády orientovanej na Stalina. Aj preto Červená armáda zastavila svoj postup na rieke Visla a povstanie nepodporila bojovými operáciami.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nacistická likvidácia? Duda prirovnal situáciu Ukrajiny k povojnovému Poľsku

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti