Správa Slovenskej informačnej služby (SIS) o extrémistickej scéne obsahuje pasáže aj o ľavicových extrémistoch. Tí sú síce v súčasnosti pravdepodobne menej početní ako tí pravicoví, no SIS ich činnosť aj tak musí do určitej miery monitorovať. Predsedníčka Progresívneho Slovenska (PS) Irena Bihariová ostala prekvapená, keď pri popise ľavicových extrémistov na Slovensku spoznala svoju stranu, a to až tak, že začala spochybňovať opodstatnenosť existencie SIS v dnešnej podobe.
„Popravde, keď som si prečítala úryvok zo správy SIS o extrémistickej scéne, iste, že ma vyrušila znepokojujúca obava, či snáď preboha nechcú naznačovať asociáciu s Progresívnym Slovenskom,“ vyjadrila sa Bihariovávo svojom statuse na sociálnej sieti.
Ľavicovo-extrémistická scéna sa prezentovala liberálnymi témami
Biháriová svojou reakciou naráža na tú časť správy SIS, ktorá popisuje činnosti ľavicovej extrémistickej scény na Slovensku. „Činnosť prívržencov ľavicovo-extrémistických (LEX) subjektov v SR bola zameraná predovšetkým na kritiku a zosmiešňovanie pravicovo-extrémistickej (PEX) scény, čo súviselo najmä s politickými aktivitami PEX subjektov. Jednou z najviditeľnejších aktivít LEX scény bola snaha o narušovanie verejných predvolebných stretnutí kandidujúcich predstaviteľov PEX subjektov vo voľbách do NR SR,“ píše sa v správe SIS.
Je pravdou, že popis aktivít zo strany SIS z celej politickej scény vystihuje aktivity PS azda najviac, a preto je oprávnený dôvod domnievať sa, že autor tejto časti narážal práve na činnosti strany, ktorej predsedá Biháriová. „Hlavný predstavitelia LEX scény v SR sa intenzívne prezentovali témou ochrany životného prostredia, resp. klímy, ako aj podporou rodovej rovnosti a nastolovaním problematiky legislatívneho zakotvenia reprodukčných práv,“ uzatvára sa v správe SIS výpis hlavných aktivít ľavicových extrémistov na Slovensku.
SIS vraj používa slová fašistov
„Vo svojom popise nepomenovanej ľavicovej extrémistickej skupiny používajú presne tie isté popisné charakteristiky, ktoré o Progresívnom Slovensku tradične vyslovuje krajne pravicová extrémistická scéna. Nech už by tým subjektom myslela SIS kohokoľvek, už len toto samotné je nehorázne, aby sa v správe SIS používal naratív a jazyk fašistickej scény, ktorou označujú oponentov,“ rozhorčene reagovala Biháriová.
Zrušili by progresívci SIS?
Irena Bihariová síce tvrdí, že v tomto spore nejde o stranu PS, no na druhej strane vyniesla celkom vážny súd nad SIS, ktorá je mimochodom veľmi podstatnou inštitúciou v našom bezpečnostnom prostredí. Hovorí o veľmi výraznej premene celej inštitúcie, no mnohí si to určite vysvetľujú aj ako náznak, že by PS pri moci bolo za zrušenie SIS.
Bude vás zaujímať:
„Slovenská informačná služba dlhé roky pofidérnym spôsobom zasahuje do politickej súťaže, vytvára kompro materiály zneužívané v politickom boji, čudesným spôsobom zasahuje do vyšetrovania politicky citlivých káuz v réžii NAKA. Je platená z verejných zdrojov, no vymyká sa akejkoľvek riadnej kontrole v duchu princípov právneho štátu. V demokratickej krajine je na pováženie, čo za účel potom taká inštitúcia plní a na čo ju máme. Nie kvôli dákej správe, nie kvôli PS, ale presne kvôli tomuto si dovolím vysloviť otázku, či nenastal čas na diskusiu – vecnú a odbornú – o znovuvybudovaní tejto inštitúcie bez všetkých tých patológií, ktoré roky pozorujeme,“ skonštatovala Bihariová.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Považuje SIS Progresívne Slovensko za extrémistov? Bihariová reaguje: Na čo vlastne máme túto inštitúciu?