eReport.sk
OĽANO a Demokrati sú odrazom biedy
Hlas-SD: Heger urobil podvod na voličoch. Foto: ta

Politológ Koziak: OĽANO a Demokrati sú odrazom biedy, Kollár spoluprácu s Ficom neodmietne!


OĽANO a Demokrati sú odrazom biedy? Politické karty sa na Slovensku momentálne pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami ešte len rozdávajú. Vznikajú nové strany, politické programy, ale aj spojenectvá, z ktorých niektoré pôsobia naozaj bizarne. Preferencie vedú sociálni demokrati zo Smeru-SD a Hlasu-SD. Na krk im však dýchajú liberáli a progresívci z Progresívneho Slovenska. Mocenské pomery na Slovensku sa s istotou budú meniť. Otázne je však, že ako.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Bizarné spájanie
  2. Smer stále rastie
  3. Predseda Smeru o Orbánovi
  4. Kto za to môže?

Jedným z najbizarnejších spojenectiev, ktoré sa na Slovensku momentálne formujú, je spojenectvo medzi SaS a KDH. Liberálna a konzervatívna strana si spolu evidentne majú čo povedať aj napriek tomu, že majú navonok úplne odlišné priority.

Úpadok politiky

„Pre SaS je to prijateľný partner. Držím palce, aby ste sa do parlamentu dostali,“ tieto slová adresoval Majerskému Sulík. „Vôbec nie je isté, či sa Sulík a KDH dostanú do parlamentu. Pri tomto trieštení pravicových politických strán je toto skutočne momentálne veľmi veľké riziko vzhľadom na vývoj preferencií,“ okomentoval pre Plus 7 dní situáciu politológ Tomáš Koziak.

Podobné spojenectvá sú podľa neho odrazom úpadku slovenskej politiky. „Je to, povedzme, aj odrazom biedy v slovenskej politike. Sulík je zástanca liberálnych politických hodnôt, alebo liberálnej ideológie. A KDH je konzervatívna politická strana. Takže vlastne, pokiaľ Sulík už teraz hovorí o tom, že tá povolebná spolupráca je možná, alebo teda hovorí o možnej povolebnej spolupráci, tak je to zvláštne, pretože KDH by malo byť na čakačke medzi poslednými politickými stranami, s ktorými by Sulík bol schopný tú koalíciu urobiť. Pretože vlastne je tam úplne zjavná ideologická nesúrodosť. Aký by bol povedzme postoj koalície, keby takáto vznikla, napríklad ku záležitostiam, ktoré sa napríklad týkajú interrupcií či odluky cirkvi od štátu? Takže z tohto pohľadu tá koalícia by bola teda mimoriadne nesúrodá a mimoriadne nestabilná,“ prognózuje odborník.

Spolupráca SaS-PS?

Z ideologického hľadiska sa často hovorí o spojenectve SaS s Progresívnym Slovenskom, ktoré si strany vyskúšali už v komunálnych voľbách a veľmi úspešne. „V prípade Sulíka, si myslím, že pôjde o úplne o prirodzené spojenectvo. Obidve politické strany sú liberálne orientované a viem si predstaviť, že tú koalíciu by boli veľmi ľahko schopní vytvoriť. A veľmi ľahko by boli spolu s schopní vládnuť. To je dôležitá vec pri týchto dvoch politických stranách,“ myslí si Koziak.

Medzi progresívcami a liberálmi existuje zaujímavý vzťah, ktorý je zároveň kooperačný a zároveň prudko konkurenčný. „Najväčší konkurent, ale zároveň najprirodzenejší spojenec. V podstate vlastne áno, oni si prakticky delia toho istého voliča. Do veľkej miery. Liberála, ktorý je proste zástancom liberálnych hodnôt. Takže v tomto prípade áno, sú najväčší konkurenti, ale zároveň najprirodzenejší spojenci. Pravda za predpokladu, že saska sa do parlamentu dostane, čo momentálne zatiaľ isté nie je,“ konštatoval politológ.

Hrajú Matovič a Heger svoju hru?

Okrem spojenectiev SaS sa taktiež často hovorí aj o Igorovi Matovičovi (OĽANO) a Eduardovi Hegerovi (Demokrati). Tí sa ešte ako spolustraníci v OĽANO mali spájať napríklad s KDH. Po Hegerovom odchode zo strany sa začalo hovoriť o tom, že sa ide o plánovaný Matovičov projekt. Preto vznikajú otázky aj okolo prípadnej predvolebnej spolupráce OĽANO a Demokratov. Pred niekoľkými dňami ju totiž nevylúčil napríklad dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Vyzerá to tak, že sa dostane sa do parlamentu asi len jeden. Totiž jeden odoberá hlasy druhému, to sú spojené nádoby. Takže, čo jeden zoberie to druhý vlastne stratí.

Politológ a šanciach strán OĽANO a Demokrati.

„Načo sa štiepili, keď potom vlastne idú, alebo načo sa rozdeľovali, keď potom vlastne opäť vytvoria koalíciu. Úplne nepochopiteľná vec. Ale v prípade OĽANO, aj prípade Hegerových Demokratov, to jednoducho neprekvapuje. Je to skutočne obraz biedy. Nazvem to možno biedy strategického politického uvažovania,“ kriticky konštatoval odborník.

OĽANO a Demokrati zdieľajú toho istého voliča

Koziak v súvislosti s hegerovcami a motvičovcami pripomenul, že od začiatku je jasné, že sa delia o toho istého voliča. „V podstate skoro úplne o toho istého voliča. A bolo jasné, že budú navzájom najkonkurenčnejšie na slovenskej politickej scéne. A to do tej miery, že dôsledok rozdelenia OĽANO môže spôsobiť to, že z týchto dvoch politických subjektov sa do parlamentu nedostane ani jeden. Vyzerá to tak, že sa dostane sa do parlamentu asi len jeden. Totiž jeden odoberá hlasy druhému, to sú spojené nádoby. Takže, čo jeden zoberie to druhý vlastne stratí. A pokiaľ majú spolu, ja neviem, nejakých deväť percent, tak je zrejmé, že sa do parlamentu dostane len jeden,“ zoširoka vysvetlil politológ s tým, že „chlieb sa začne lámať o pár mesiacov.“

Hlas a Sme rodina s najvyšším koaličným potenciálom

Najvyšší koaličný potenciál má momentálne vraj Pellegriniho Hlas-SD. Strana sa však musí popasovať s klesajúcimi preferenciami a s faktom, že ju na čele prieskumov vymenil priamy konkurent v podobe Ficovho Smeru-SD. „Pellegrini má šancu zostaviť vládu a toto je faktor, ktorý ďalšie politické strany láka. Byť vo vláde je pre strany určite niečo čo je lepšie, ako byť v opozícii,“ spresnil odborník.

Za stranu s vysokým koaličným potenciálom označil aj hnutie Sme rodina Borisa Kollára. „Ten vstúpi do koalície myslím, že s každým. A v konečnom dôsledku si to vie zdôvodniť. Budem drahá nevesta, voličom to nejako vysvetlí. Boris Kollár nemá škrupule, čo sa týka koaličných partnerov. Napokon, povedal to niekoľkokrát. Takže určite ten koaličný potenciál Borisa Kollára tam je“ mieni Koziak.

Koziak vážne spochybnil vyhlásenie Krajniaka

S určitým koaličným potenciálom vraj môže počítať aj Smer-SD. Navyše sa zdá, že práve Ficova strana bude tá, ktorá bude po voľbách rozdávať karty. Spolupráca so Smerom by podľa odborníka mohla vyhovovať napríklad aj Sme rodina. Napriek tomu, že podpredseda hnutia Milan Krajniak nedávno vylúčil, žeby kollárovci mohli vstúpiť po voľbách do koalície so Smerom aj Republikou, politológ slová dočasne povereného ministra práce pre Plus 7 dní vážne spochybnil : „Pri tom Smere by som si nebol istý. Pri Republike si viem predstaviť, že tam by mohol mať Boris Kollár možno nejakú mentálnu stopku.“

Krajniakovi Smer pripomenul jeho zlyhania

Pripomíname, že podpredseda Sme rodina a dočasne poverený minister práce Milan Krajniak podčiarkol, že hnutie má pre povolebnú spoluprácu tri podmienky a Smer-SD či Republika sa do nich v súčasnosti nezmestia. Sme rodina podľa Krajniaka vždy pred voľbami povedalo, s kým pôjde alebo nepôjde do vlády, a dodržalo to. Medzi podmienky hnutia na povolebnú spoluprácu patrí presadzovanie programu hnutia, rovnako postoj k SNP, holokaustu a Tisovmu režimu. Ale aj budúcnosť Slovenska a otázka jeho partnerov v rámci Európskej únie. „Smer-SD alebo Republika do toho dnes nespadajú,“ podotkol.

Smer po vyhlásení Krajniaka o vylúčení ficovcov zo prípadnej povolebnej spolupráce bol k dočasne poverenému ministrovi takpovediac aj dosť osobný.  „Pán Krajniak je ten posledný, ktorý môže kádrovať, pretože sme ho mali možnosť vidieť pri práci už dvakrát. Prvýkrát, keď bol na fonde národného majetku a o tých rabovačkách kolujú legendy až dodnes a niektoré sú spísané aj v GORILE. A druhýkrát teraz, ako ministra sociálnych vecí, keď sa jeho osobným pričinením viac ako 500 tisíc Slovákov prepadlo pod hranicu chudoby a zo Slovenska sa stala oficiálne druhá najchudobnejšia krajina EÚ,“ zdôraznil Smer

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Politológ Koziak: OĽANO a Demokrati sú odrazom biedy, Kollár spoluprácu s Ficom neodmietne!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: