eReport.sk
Na archívnej snímke z 1. mája 1933 nemecký prezident Paul von Hindenburg a Adolf Hitler sedia v aute počas osláv Dňa práce v Berlíne. Samospráva nemeckej metropoly Berlín odobrala vo štvrtok 27. februára 2020 titul èestného obèana niekdajšiemu ríšskemu prezidentovi Paulovi von Hindenburgovi vzh¾adom na úlohu, ktorú zohrával v èase nástupu nacistického diktátora Adolfa Hitlera k moci. FOTO TASR/AP FILE - In this May 1, 1933 file photo German President Paul von Hindenburg, left, and Adolf Hitler, right, sit in a car during a labor day celebration in Berlin. The Berlin state government on Thursday struck the Prussian aristocrat Paul von Hindenburg off of its honorary citizen list, citing his act as president in 1933 of appointing Hitler as chancellor, the dpa news agency reported. Hindenburg was elected president in 1925 and served in that role until his death in 1934. (AP Photo)
Na snímke z 1. mája 1933 prezident Paul von Hindenburg a Adolf Hitler v aute počas osláv Dňa práce v Berlíne. Foto: tasr/ap

Nové skutočnosti o Hitlerovi! Objavili sa podrobnosti z listov jeho lekára

Švajčiarsky občan, ktorý je potomkom jedného z lekárov nacistického vodcu Adolfa Hitlera, zverejnil podrobnosti z listov, ktoré približujú to, ako boli liečené Hitlerové problémy s hlasom. TASR správy prevzala v nedeľu od agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na švajčiarske noviny Neue Zürcher Zeitung (NZZ) am Sonntag.

Nemecky lekár Carl Otto von Eicken, ktorý sa špecializoval na ochorenia uší, nosových dutín a hrdla, liečil Hitlera od roku 1935 asi desať rokov a nacistický vodca u neho podstúpil niekoľko liečob.

Hitler sa bál, že je vážne chorý

Listy, ktoré tento lekár poslal svojmu bratrancovi, objavil Robert Doepgen – von Eickenov prapravnuk -, keď pre školský projekt prehľadával rodinný archív.

V listoch sa uvádza, že Hitler sa bál, že je vážne chorý, uvádza NZZ am Sonntag. „Ak je to niečo zlé, musím o tom vedieť,“ povedal Hitler von Eickenovi po ich prvej spoločnej konzultácii v máji 1935.

Nacistický vodca prikladal veľký význam svojmu hlasu

Podľa švajčiarskych novín je v listoch zachytené tiež to, akú vážnosť prikladal Hitler svojmu hlasu, ktorý využíval počas svojich príhovorom, keď sa snažil získať podporu pre svoj režim. Z tohto dôvodu bola napríklad posunutá jedna operácia na odstránenie polypu, pretože von Eicken odporučil Hitlerovi, že po operácii si musí šetriť hlas. Zákrok bol preto vykonaný až po tom, čo nacistický vodca predniesol jednu zo svojich rečí.

„Bol som jeho lekár, nie jeho vrah“

Vo svojich listoch von Eicken podľa švajčiarskych novín nikdy nespochybnil, že lieči muža, ktorého konanie viedlo k smrti miliónov ľudí. Podľa NZZ am Sonntag sa jeden z ruských vyšetrovateľov po vojne von Eickena opýtal, prečo Hitlera nezabil, na čo lekár odpovedal: „Bol som jeho lekár, nie jeho vrah.“

Za pravosť týchto listov sa zaručil britský historik Richard J Evans, ktorý sa špecializuje na nemecké dejiny. Carl Otto von Eicken zomrel v roku 1960, píše Reuters.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nové skutočnosti o Hitlerovi! Objavili sa podrobnosti z listov jeho lekára

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti