tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Gazprom
Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

Manažér ruského Gazpromu: Navrhujeme rozšírenie platieb v rubľoch aj na LNG

Ruský plynárenský koncern Gazprom navrhol rozšírenie svojho systému platieb za dodávky plynu v rubľoch aj na skvapalnený zemný plyn (LNG). Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na ruské médiá, citujúce manažéra plynárenskej firmy.

Manažér Gazpromu Kirill Polous navrhol rozšírenie platieb v rubľoch aj na LNG krátko potom, ako Rusko v reakcii na sankcie západných štátov rozhodlo o prevzatí kontroly nad závodom na produkciu LNG Sachalin-2. Dekrét, ktorý podpísal minulý týždeň prezident Vladimir Putin, vytvára novú firmu, ktorá preberá všetky práva a záväzky Sakhalin Energy Investment. V tejto spoločnosti takmer 50-percentný podiel vlastnia firma Shell a japonské Mitsui a Mitsubishi. 

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na archívnej snímke hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.
  2. Na snímke zo septembra 2021 vlajka zachytená počas demonštrácie proti výstavbe LNG terminálu pred budovou SPP v Bratislave.
  3. plynovod Vojany Užhorod
  4. Nemecký kancelár Olaf Scholz.
  5. Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck gestikuluje počas tlačovej konferencie v Berlíne 27. apríla 2022.

Rusko sa na celosvetových dodávkach LNG podieľa približne 8 %, pričom väčšina suroviny pochádza zo Sachalinu-2 a konkurenčného závodu Yamal LNG firmy Novatek. Ten je najväčším LNG závodom v Rusku.

Polous: Je to otázka koordinácie vývozu

Putin už koncom marca podpísal dekrét, na základe ktorého Moskva vyžaduje od krajín, ktoré nepovažuje za priateľské, platiť za dodávky plynu plynovodmi v rubľoch. Niektorí z odberateľov sa odmietli prispôsobiť požiadavkám Moskvy, za čo im Gazprom dodávky plynu zastavil.  

„Je to otázka koordinácie vývozu plynu plynovodmi a vo forme LNG,“ povedal Polous, pričom poukázal na skutočnosť, že za plyn dodávaný prostredníctvom plynovodov sa platí v rubľoch a za LNG v dolároch. Na rozdiel od plynu vyvážaného plynovodmi väčšina ruského exportu skvapalneného plynu smeruje do Ázie. Z európskych krajín nakupuje ruský LNG napríklad Španielsko. Ani Gazprom, ani ruské ministerstvo energetiky na otázky v súvislosti s platbami v rubľoch aj pre LNG nereagovali.

Je to o miliardách v „tvrdej“ mene

Podľa údajov ruských daňových úradov dosiahli príjmy Ruska z exportu LNG vlani 7,3 miliardy USD (6,98 miliardy eur). Na porovnanie, za dodávky plynu prostredníctvom plynovodov získalo Rusko v minulom roku 55,5 miliardy USD. 

Pred vypuknutím konfliktu na Ukrajine plánovalo Rusko vyprodukovať do roku 2035 približne 140 miliónov ton LNG, čo predstavuje zhruba štvrtinu súčasného globálneho vývozu LNG. Po začiatku vojny na Ukrajine však Moskva uviedla, že tento cieľ sa pravdepodobne bude musieť odložiť.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Manažér ruského Gazpromu: Navrhujeme rozšírenie platieb v rubľoch aj na LNG

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku