eReport.sk
Ivan Korčok počas návštevy Luhanskej oblasti na Ukrajine
Ivan Korčok počas návštevy Luhanskej oblasti na Ukrajine. Foto: fb/ivan.korcok

Na Ukrajine rokujú šéfovia diplomacií. Korčok sa ceste vyhol, vraj leží s covidom


Minister zahraničných vecí ČR Jan Lipavský a rakúsky minister Alexander Schallenberg pricestovali v stredu do ukrajinského hlavného mesta Kyjev. V rámci takzvaného slavkovského formátu mal s nimi prísť na Ukrajinu aj šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok, avšak cestu do Kyjeva musel napokon odrieknuť pre pozitívny test na covid, píše TASR s odvolaním sa na český spravodajský web Novinky.cz.

Novinky.cz uvádzajú, že počas svojej návštevy v Kyjeve sa Lipavský chce zaoberať predovšetkým bezpečnostnými otázkami, povojnovou obnovou Ukrajiny a jej integráciou do EÚ, ktorej Česko tento rok predsedá.

Mohlo by vás zaujímať

 1. Vojna sa tak skoro neskončí
 2. Eduard Chmelár v štúdiu eReportu.
 3. Nová legislatíva
 4. Tvrdé slová Lavrova
 5. materská škola
 6. Ceny plynu v Európe klesú
 7. Na ilustračnej snímke logo Wikipédie.
 8. USA hlási ďalšiu pomoc Ukrajine
 9. Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).
 10. Len zbraňami dosiahneme mier!
 11. Prezident ČR Miloš Zeman.

Naplánované je stretnutie s prezidentom Volodymyrom Zelenským, premiérom Denysom Šmyhaľom a ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom. Lipavský a Schallenberg navštívia aj niektoré vojnou zničené miesta. „Rusko sa snaží zničiť suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny. Česká republika dlhodobo podporuje Ukrajinu vojensky, politicky aj humanitárne – to bude námetom rokovaní,“ načrtol Lipavský novinárom cestou do Kyjeva.

Ďalšou témou bude podľa ministra európska integrácia Ukrajiny. „Kandidátsky štatút jej bol udelený, ale teraz musí Ukrajina vykonať celý rad úloh. Česká republika aj v rámci svojho predsedníctva v Rade EÚ môže pomôcť s týmto integračným procesom,“ dodal Lipavský.

Novinky.cz pripomenuli, že tak ako všetkých politikov, ktorí v posledných mesiacoch cestovali do Ruskom napadnutej Ukrajiny, aj Lipavského cestu sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia: minister cestoval do Kyjeva v zatemnenom vlaku v noci a na informácie o jeho ceste bolo uvalené prísne embargo.

Na snímke vpravo minister zahraničných vecí Českej republiky Jan Lipavský a vľavo minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. Foto: tasr

Lipavský, Schallenberg a Korčok prišli spoločne vyjadriť solidaritu Ukrajine aj začiatkom februára tohto roku – približne dva týždne pred začiatkom ruskej invázie.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Na Ukrajine rokujú šéfovia diplomacií. Korčok sa ceste vyhol, vraj leží s covidom

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne