eReport.sk
Zhromaždenie Ide nám o život na Námestí SNP v Bratislave vo štvrtok 27. októbra 2022. Konalo sa po dvojnásobnej vražde na Zámockej.
Zhromaždenie Ide nám o život na Námestí SNP v Bratislave vo štvrtok 27. októbra 2022. Konalo sa po dvojnásobnej vražde na Zámockej. Foto: tasr

Na Slovensku vraj útláčame menšiny, trdí mimovládka Amnesty international


Tŕňom v oku mimovládky AIS je neprijatie Istanbulského dohovoru, organizácia kritizuje snahu o prijatie novely zákona o rodnom čísle i zrušenie odborného usmernenia k tranzíciám. Vníma to ako systémovú snahu potláčať práva LGBT ľudí na Slovensku.

Diskriminácia a útlak menšín pokračovali na Slovensku namiesto riešenia ľudskoprávnych problémov aj v roku 2023. Tvrdí to bilancia organizácie Amnesty International Slovensko (AIS), ktorú zverejnila pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv. Kritizuje pretrvávanie diskriminácie Rómov, neprijatie definície znásilnenia založenej na súhlase i to, že práva žien ostali okrajovou témou a Slovensko stále nie je signatárom článku 31 Európskej sociálnej charty, ktorý chráni právo na bývanie.

Slovensko neprijalo Istanbulský dohovor

„Aj keď by sme v roku 2023 chceli hovoriť o úspechoch v oblasti ľudských práv, musíme konštatovať, že aj končiaci rok je dôkazom, že ľudské práva zostávajú na chvoste záujmu slovenskej politickej reprezentácie,“ uviedla AIS. Bilancia pripomína, že Slovensko stále neprijalo Istanbulský dohovor. Čo sa týka definície znásilnenia, podľa AIS aj slovenská verejnosť považuje za problém, že nekladie dôraz na slobodný súhlas.

Hovorí aj o neriešenej segregácii vo vzdelávaní rómskych detí. Absenciu riešenia v prijatej novele školského zákona považuje za premrhanú šancu. Upozornila, že aj vzdelávanie v materskej škole môže byť segregované a že špeciálne triedy predurčujú deti na zlyhanie. Podotkla, že až 65 percent rómskych detí je vzdelávaných v triedach zložených prevažne z rómskych detí a že aj v roku 2023 žil neúmerný počet Rómov v segregovaných, environmentálne nebezpečných obydliach s nedostatočným prístupom k vode, sanitácii a elektrine. Apeluje preto na desegregáciu.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Maurerová, Pergolizziová
  2. Dúbravský Šimečka
  3. Tak hlavne s úctou a slušne
  4. R. Gluck

Slovensko potláča práva transľudí

Terčom nenávisti a útokov sú podľa AIS naďalej LGBTI+ ľudia. Organizácia kritizuje snahu o prijatie novely zákona o rodnom čísle i zrušenie odborného usmernenia k medicínskym tranzíciám. Vníma to ako systémovú snahu potláčať práva transrodových ľudí. Podľa AIS štát ignoruje aj páry rovnakého pohlavia a ich deti žijú v neistote. Zákonodarcom vyčíta neprijatie zákona, ktorý by im dal možnosť vzájomného prístupu k zdravotnej dokumentácii.

AIS konštatuje aj nadmerné a neopodstatnené použitie sily využívané ako bežný nástroj slovenských orgánov, napríklad zo strany polície voči Rómom. Neľudskému zaobchádzaniu mali podľa organizácie čeliť aj ľudia na úteku a migrujúci. Ostentatívne prejavy moci štátnych zložiek podľa AIS zhoršovali ľudskoprávnu situáciu tých, ktorí cez Slovensko prechádzajú v snahe ujsť pred násilím a nebezpečenstvom.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Na Slovensku vraj útláčame menšiny, trdí mimovládka Amnesty international

Odoberať
Upozorniť na
27 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre