eReport.sk
Ivan Mikloš Foto: tasr

Mikloš chce radikálnejšie zmeny vysokých škôl. Prorektor mu nerozumie

Bývalý minister financií Ivan Mikloš sa nechal počuť, že by zmeny vysokých škôl mali byť radikálnejšie ako to plánuje minister školstva Branislav Gröhling. Expodpredsedu SDKÚ citoval Denník N.

Systém musí byť otvorený tak, aby sa mohli horší stať lepšími a tí lepší, aby nemali svoju pozíciu vyárendovanú a istú,“ prezradil Mikloš. Na jeho slová zareagoval prorektor pre vonkajšie vzťahy na Univerzite Komenského v Bratislave Radomír Masaryk. „Celkom nerozumiem, čo pán Mikloš myslí otváraním systému a „vyárendovanými pozíciami“,“ krúti hlavou akademik s tým, že na ich fakulte majú takmer všetci vedeckí pracovníci zmluvy iba na určitú dobu.

Radomír Masaryk nesúhlasí s Miklošom a jeho názorom o vyárendovaných pozíciách. – Foto: tasr

„Keď sa budem po vypršaní svojej päťročnej zmluvy opäť hlásiť na rovnaké miesto, budem musieť preukázať primeraný nárast publikačnej činnosti, ktorý je jasne definovaný kvantitatívne aj kvalitatívne. Nie je možné prijať človeka, ktorý by takýto nárast nemal, ani niekomu pozíciu „vyárendovať“,“ upozorňuje Masaryk s tým, že samozrejme nemôže zaručiť, že sa v rámci univerzity nevezú „čierni pasažieri“ so spornou výkonnosťou, ale to nevie zaručiť žiadna organizácia štátnej správ či väčšia korporácia. „Nevidím to ale ako systémový problém univerzít. Obávam sa, že takéto vyjadrenia hovoria skôr o negatívnych stereotypoch než o reálnej praxi,“ uzavrel prorektor.

Rektor univerzity v Trenčíne označil novelu zákona o vysokých školách za „katastrofu“. – Foto: tasr

S predloženým návrhom novely zákona o vysokých školách nesúhlasí ani rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne a zároveň poslanec za Smer Jozef Habánik, ktorý ho nazval „katastrofou“. „Samotné zmeny len malom rozsahu reflektujú na skutočné problémy našich univerzít,“ pripomenul. „Absolútne nedôstojné je, aby funkčné obdobie súčasných dekanov ukončil priamo zákon a nie uplynutie funkčného obdobia, čo je v právnom štáte neštandardné. Toto rozhodnutie bude mať v budúcnosti výrazne negatívny vplyv na riadenie fakúlt,“ povedal Habánik a zdôraznil, že k novele zákona o vysokých školách prišlo viac ako 800 pripomienok.

Čítajte viac:

  1. Študenti počas protestného pochodu Univerzity Komenského proti novele vysokoškolského zákona v Bratislave v utorok 16. novembra 2021.

Veľmi som zvedavý ako sa ministerstvo vysporiada s tak veľkým počtom. Tento počet tiež o niečom vypovedá, minimálne o tom, že návrh pred samotným predložením do medzirezortného pripomienkového konania nebol dostatočne vydiskutovaný v rámci tzv. kontaktnej pracovnej skupiny,“ dodal.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mikloš chce radikálnejšie zmeny vysokých škôl. Prorektor mu nerozumie

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie