eReport.sk
Mária Kolíková (klub SaS).
Mária Kolíková (klub SaS). Foto: tasr

Mazák velebí Kolíkovú za reformu súdnictva! V minulosti robil poradcu Kiskovi

Predseda Súdnej rady SR rozdáva pozitívne komentáre k reforme súdnictva z dielne ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (SaS) a to aj napriek tomu, že kritika reformy prichádza z odbornej, politickej, ale aj laickej verejnosti. Otázne teda je, či je v tomto prípade predseda Súdnej rady SR čisto objektívny. Blízky vzťah má totižto s exprezidentom Andrejom Kiskom, ktorému v minulosti robil poradcu.

„Súdna mapa je výrazným počinom, aj keby rovno neuspel. Odstraňuje totiž deformácie organizácie súdnictva, ku ktorým došlo po 1. januári 1997,“ uviedol Mazák na margo reformy súdnictva.

Mečiar rozkúskoval justičné Slovensko, tvrdí Mazák

Vláda Vladimíra Mečiara podľa Mazáka rozkúskovala justičné Slovensko. „Založila bez rozmyslu malé okresné súdy a rozhojnila krajské súdy, ktoré sú veľmi rozdielne, a to z hľadiska významu, počtu vecí, ktorým sú povinné sa venovať, dosiahnutej špecializácie, akčnosti,“ pripomenul Mazák. V súčasnosti existujú súdy, ktoré sú veľmi preťažené a musia riešiť veľké množstvo aj zložitých vecí.


Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák velebí Kolíkovej reformu – Foto: tasr

Viaceré protesty voči snahe ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej zaviesť novú súdnu mapu Mazák chápe. „Systém je síce málo funkčný, drahý a nespravodlivý vo svojej podstate, ale vyhovuje zabehaným praktikám a lokálnym záujmom. Pritom by sme mohli navrhovanou redukciou sídelných okresných aj krajských súdov usporiť milióny, ktoré by sa dali pretaviť do odmeňovania, technického vybavenie súdov a iných benefitov,“ skonštatoval Mazák.

Tretia verzie počíta so zrušením štyroch okresných súdov

Tretia verzia súdnej mapy zatiaľ počíta so zrušením štyroch okresných súdov. Pôvodne sa ich počet mal znížiť z 54 na 30. Naďalej sa počíta so vznikom mestských súdov v Košiciach a Bratislave. Zostávajúce súdy ostanú ako pracoviská alebo sídla. Zrušiť by sa mali okresné súdy v mestách Partizánske, Skalica, Bánovce nad Bebravou a Kežmarok.

Bude vás zaujímať:

  1. Kam sa chodia radiť Šimečka s Hojsíkom? Radačovský upozorňuje na to, ako naši liberálni europoslanci žalovali v Bruseli.
  2. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.
  3. Ilustračné foto
  4. Záhada Mazákovho vzdelania
  5. Ján Mazák.

Zmena by sa mala týkať aj krajských súdov. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková plánuje ponechať všetkých osem pracovísk, pričom majú vzniknúť len tri obvody. Sídlom krajských súdov by tak mala byť Trnava pre západoslovenský obvod, Žilina pre stredoslovenský obvod a Prešov pre východoslovenský obvod. Zmena by mala nastať k 1. januáru 2023.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mazák velebí Kolíkovú za reformu súdnictva! V minulosti robil poradcu Kiskovi