eReport.sk
Blíži sa jeho koniec?
Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák. Zdroj:tasr

Mazák sa vyfarbil? Expertka od Žilinku tvrdí, že šéf Súdnej rady klame: Nie je mi jasné, z akého dôvodu!


Máme tu ďalšiu slovnú prestrelku! Tentoraz vracia úder šéfka oddelenia násilnej a všeobecnej kriminality trestného odboru Generálnej prokuratúry (GP) SR. Odborníčka Barbora Hubertová, ktorá pracuje priamo na úrade vedenom Marošom Žilinkom zverejnila pre médiá závažné stanovisko. Tvrdí v ňom, že šéf Súdnej rady SR Ján Mazák klamal!

Text predmetného vyjadrenia prinášame v pôvodnom plnom znení bez redakčných úprav:

Stanovisko Barbory Hubertovej, vedúcej oddelenia násilnej a všeobecnej kriminality trestného odboru Generálnej prokuratúry (GP) SR, ktorá je zároveň zástupkyňou Generálnej prokuratúry SR v pracovnej skupine na obnovu dôvery v právny štát, k zavádzajúcim vyjadreniam predsedu Súdnej rady SR:

„Dňa 23. septembra 2021 boli vo viacerých masovokomunikačných prostriedkoch zverejnené články o tom, že Súdna rada SR odložila rokovanie k stanovisku o zrušení obvinenia Vladimírovi Pčolinskému. V článkoch sa uvádza vyjadrenie predsedu Súdnej rady SR, Jána Mazáka, v súvislosti so zrušením uznesenia o začatí trestného stíhania podľa § 363 Trestného poriadku v nasledovnom znení: „Nikdy sa takáto aplikácia paragrafu 363 neobjavila a potvrdila to aj zástupkyňa generálnej prokuratúry na stretnutí pracovnej skupiny na obnovu dôvery v právny štát“.  

Uvedené vyjadrenie Jána Mazáka sa nezakladá na pravde. Na zasadnutí uvedenej pracovnej skupiny som na otázku predsedajúceho (predsedu vlády SR), či v minulosti zrušil generálny prokurátor SR uznesenie o začatí trestného stíhania odpovedala, že sa k uvedenému neviem vyjadriť. Akékoľvek moje vyjadrenie na túto otázku by totiž predpokladalo vedomosť o obsahu všetkých rozhodnutí generálneho prokurátora SR podľa § 363 Trestného poriadku, ktoré boli vydané počas posledných 15 rokov.

Nie je mi jasné, z akého dôvodu predseda Súdnej rady SR z tohto vyjadrenia vyvodil záver, že som mala potvrdiť to, že aplikácia § 363 Trestného poriadku nikdy nebola použitá na uznesenie o začatí trestného stíhania. Žiadne takéto vyjadrenie a potvrdenie ním uvádzanej skutočnosti som na zasadnutí neuviedla.“

Stanovisko médiám zaslal hovorca GP SR Dalibor Skladan.

Prečo sa Mazák tak tlačí do Hegerov skupiny?

Otázka v našom medzitulku je absolútne legitímna. Mazák sa skutočne vyjadril, že má záujem byť súčasnou pracovnej skupiny, ktorej vznik iniciovala časť koalície na čele s predsedom vlády Eduardom Hegerom (OĽANO).

Zasadnutia pracovnej skupiny pre obnovu dôvery v právny štát sa za Súdnu radu SR zúčastní od utorka (21. 9.) jej predseda Ján Mazák. Jeho prítomnosť má zabezpečiť ochranu legitimity súdov a sudcov. Toto Mazák uviedol pre médiá ešte v pondelok (20.9.).

„Rozhodol som sa, že sa rokovania tejto pracovnej skupiny zúčastním. Zásadným dôvodom je to, že ak chceme obnoviť dôveru v právny štát, nemôžeme žiadnym spôsobom narúšať legitimitu súdov, ktorej strážcom je súdna rada. Moja prítomnosť v pracovnom prostredí skupiny bude teda slúžiť na ochranu tejto ústavnej hodnoty – legitimity súdov, sudcov,“ vysvetlil vtedy šéf Súdnej rady SR s tým, že svojou účasťou chce zabezpečiť, aby žiadny orgán verejnej moci, ktorý nemá súdnu moc, do nej nevstupoval a nenarúšal tak sudcovskú legitimitu.

Kosová: Je to politicky motivované

Mazák sa však tak trochu prepočítal, keďže už 22.9. bolo medializované, že členovia rady, ktorej šéfuje ho do Hegerovej komisie neschválila. „Ak tam nebudeme nikoho mať, nebude tam žiadny hlas oponentúry. Pracovná skupina nebude o ničom hlasovať a rozhodovať, bude len dávať odborné odporúčania pre Bezpečnostnú radu SR,“ vysvetľoval Mazák svojim kolegom, ktorí mu nedali požehnanie k tomu, aby sa stal jedným z „vyvolených“ v komisii, nad ktorou „bdie“ ruka politika z OĽANO.

Napriek tomu viacerých členov Súdnej rady Mazák nepresvedčil. „Je to politicky motivované. Som proti tomu, aby Súdna rada participovala na tejto pracovnej skupine,“ uviedla členka Súdnej rady Marcela Kosová. Problém videla aj v tom, že viacerí členovia rady sú nominantmi vlády alebo parlamentu. „Takže potom by mohlo hroziť možno aj odvolanie,“ spresnila Kosová.

Nielen členka Súdnej rady SR Marcela Kosová nedala Mazákovi do Hegerovej komisie zelenú. – Foto: tasr

Kosovú podporili kolegyne Petra Príbelská či Katarína Pramuková. „Myslím si, že otázka účasti sudcov v pracovných skupinách by mohla byť aj podnetom pre etickú komisiu Súdnej rady,“ dodala Pramuková.

Pripomíname, že vznik pracovnej skupiny oznámila koalícia po zasadnutí bezpečnostnej rady štátu. Zvolal ju premiér po tom, ako Úrad inšpekčnej služby zadržal štyroch vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry, ale aj dočasného riaditeľa inšpekcie. Súd následne rozhodol o ich väzobnom stíhaní.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Heger
  2. Koniec nedotknuteľnej Záleskej?
  3. Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.
  4. Lenka Praženková počas vypočutia kandidátov na post predsedu Najvyššieho súdu SR 11. mája 2020 v Bratislave.
  5. Eduard Heger (OĽaNO)
  6. Prezidentka Zuzana Čaputová reaguje na otázky.
  7. Lenka Praženková počas vypočutia kandidátov na post predsedu Najvyššieho súdu SR 11. mája 2020 v Bratislave.
  8. Záhada Mazákovho vzdelania

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mazák sa vyfarbil? Expertka od Žilinku tvrdí, že šéf Súdnej rady klame: Nie je mi jasné, z akého dôvodu!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre