eReport.sk
Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák. Foto: tasr

Šéf Súdnej rady SR chce byť v skupine, ktorú iniciovali vládni politici! Takto to vysvetlil Mazák

Kým Najvyšší súd (NS) SR nevyšle svojho zástupcu do pracovnej skupiny pre obnovu dôvery v právny štát, šéf Súdnej rady SR Ján Mazák sa jej chce zúčastniť osobne. Premiérovi Eduardovi Hegerovi odkázal, že on jeho pozvánku do skupiny určite prijme.

Predseda vlády Eduard Heger sa obrátil so žiadosťou o nomináciu do odbornej pracovnej skupiny ´Pre obnovu dôvery v právny štát´ aj na Súdnu radu Slovenskej republiky. Vzhľadom na to, že súdna rada nie súdom, nevykonáva súdnu moc a je definovaná ako ústavný orgán sudcovskej legitimity rozhodol som sa, že sa rokovania tejto pracovnej skupiny zúčastním,” uviedol Mazák vo svojom stanovisku.

Chce vraj chrániť ústavnú hodnotu

Predseda Súdnej rady SR vzápätí aj zdôvodnil svoje rozhodnutie zúčastniť sa diskusie, ktorú iniciovali vládni politici na čele s Hegerom.  “Zásadným dôvodom je to, že ak chceme obnoviť dôveru v právny štát, nemôžeme žiadnym spôsobom narúšať legitimitu súdov, ktorej strážcom je súdna rada. Moja prítomnosť v pracovnom prostredí skupiny bude teda slúžiť ochrane tejto ústavnej hodnoty – legitimity súdov, sudcov. Tak, aby žiaden iný orgán verejnej moci, nevykonávajúci súdnu moc, bezdôvodne, priamo či nepriamo,  nevstupoval a nenarúšal sudcovskú legitimitu,” dodal Mazák.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Lenka Praženková počas vypočutia kandidátov na post predsedu Najvyššieho súdu SR 11. mája 2020 v Bratislave.
  2. Peter Pellegrini a členovia strany Hlas-SD.
  3. Prezidentka Zuzana Čaputová reaguje na otázky.

Najvyšší súd SR nevyšle svojho zástupcu do pracovnej skupiny pre obnovu dôvery v právny štát. Dôvodom sú riziká, ktoré by mohli byť spojené s účasťou nominanta NS SR v tejto pracovnej skupine. Informovala o tom hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport