eReport.sk
V popredí predseda SK 8 a Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.
V popredí predseda SK 8 a Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. Foto: tasr

Matovičov bratranec nevylučuje odchod z OĽANO: Nikdy by som sa nespájal s fašistami!

Trnavský župan Jozef Viskupič bol jedným zo štyroch členov OĽANO ešte v časoch, kedy OĽANO len vznikalo a jeho zástupcovia kandidovali na kandidátke strany SaS. Odvtedy sa, zdá sa, toho mnoho zmenilo. Viskupič je síce vo svojich vyjadreniach opatrný, no je zjavné, že mu vadí samotný protiinflačný balík ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) a aj spôsob, akým Matovič tento balík presadil – teda aj s pomocou strán, ktoré viacerí členovia a poslanci OĽANO označujú za „fašistické“. Hrozí v OĽANO vážny konflikt? Viskupič dokonca totižto nevylučuje odchod zo strany!

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD).
  2. Na snímke z videa Erik Kaliňák informuje o odmenách na ministerstvách.
  3. Za slušné Slovensko
  4. predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič počas tlačovej konferecie

„Zostanem v rozmere, že ak došlo k spolupráci s fašistami, bola by pre mňa veľká neznáma prečo. Pre mňa je jedna zo základných hodnôt, že ak by som presadzoval čokoľvek, nespoliehal by som sa na podporu tejto časti spektra,“ vyjadril sa Viskupič v rozhovore pre Denník N.

Otočí sa svojmu bratrancovi chrbtom?

Rodinný vzťah Matoviča a Viskupiča je verejne známou záležitosťou. Možno ešte o to prekvapivejšie je to, že Viskupič síce nepotvrdil, ale ani nevylúčil možnosť, že by jeho kroky mohli viesť preč z OĽANO v prípade, ak by Matovič pokračoval v spolupráci so stranami ako ĽSNS, alebo Republika. Na otázku, či by to naozaj mohlo viesť k jeho odchodu, odpovedal: „To je otázka. Čaká nás zadanie, ktoré budeme musieť vyriešiť v októbri. Ja skladám nefašistickú a nesmerácku koalíciu, kde sa OĽaNO obísť nedá. Nateraz to nie je otázkou dňa, ale myslím si, že dôležité budú nasledujúce týždne. Rád by som sa dostal na rokovanie predsedníctva OĽaNO a vyjasnil si nejaké témy. Dlho som tam nebol a toto nastavenie, ktoré máme teraz, posvätené prijatím legislatívy, by si zaslúžilo vnútrostranícku debatu, ktorá neprebehla.“

S takýmto typom strán by sa totižto Viskupič určite spájať nechcel a to bez ohľadu na tému. „Nebudem ho obviňovať z nekalých úmyslov. No ja by som sa nikdy nespájal s týmto typom reprezentácie spoločnosti, nech by som sledoval akýkoľvek cieľ,“ tvrdí Viskupič.

Vyhýbal sa odsudzovaniu Matoviča, ale mal to na jazyku

Redakcia Denníka N sa takmer počas celej časti rozhovoru o téme „Igor Matovič“ snažila z Viskupiča dostať jeho reálny názor na celú záležitosť. Viskupič však išiel celý čas okolo horúcej kaše, pri čom si môže čitateľ sám urobiť názor, čo by asi tak Viskupič najradšej bez servítky povedal.

„Je pre mňa prekvapivým momentom, že sa chce rozprávať s týmto typom politického subjektu, lebo chce presadiť agendu, ktorú si momentálne definoval. Ja by som to nikdy neurobil, ak by som potreboval väčšinovú podporu, hľadal by som ju inde,“ tvrdí Viskupič.

Problém má aj s obsahom Matovičových opatrení

Skrytú kritiku Matoviča zo strany Viskupiča pri tom netreba hľadať len v debate o spôsobe presadenia opatrení v parlamente, ale aj v samotnom obsahu opatrení. Tie oberajú samosprávy o stovky miliónov eur a vážne dotknutá teda bude aj Viskupičova trnavská župa. Matovičovi župan vyčíta napríklad údajné veľmi nepresné predikcie.

„Predikcie, ktoré nám dáva ministerstvo financií, sú nateraz len kusy papiera. Po tomto zásahu do rozpočtov samospráv nebude platiť, čo sme plánovali pri zostavovaní tohtoročných rozpočtov, a úplne inak sa budeme musieť pozerať na to, čo sme plánovali na ďalšie tri roky. Povedal by som, že mám skôr obavu, ako dobehneme tento rok z hľadiska udržania behu verejných služieb, respektíve či udržíme množstvo investícií, ktoré sme si naplánovali,“ tvrdí trnavský župan.

Zasahovanie do rozpočtov samospráv je vraj neudržateľné

„Pokračovanie v praxi nepredvídateľných jednostranných zásahov do rozpočtov samosprávnych krajov, bez konzultácie a kompenzácie, považujeme za neudržateľné,“ vyhlásil ďalej Viskupič k téme podľa TASR.

Dodáva, že kraj je vyslovene závislý od rozhodnutí iných a pokiaľ nebude mať podporu vlády, prídu problémy: „Na rozdiel od obcí a miest samosprávne kraje nemajú možnosť ovplyvniť výšku svojich daňových príjmov, ktoré tvorí výlučne 30-percentný podiel na výbere dane z príjmov fyzických osôb.“


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matovičov bratranec nevylučuje odchod z OĽANO: Nikdy by som sa nespájal s fašistami!

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti