eReport.sk
Šéf OĽANO Igor Matovič
Šéf OĽANO Igor Matovič. Zdroj: tasr

Matovič si urobil z obcí bankomat, peniaze doň ale nevkladá. Pocítime to všetci!

Vláda sľúbila všetkým zamestnancom verejnej správy jednorazový príspevok vo výške 500 eur. Na pompéznej tlačovej konferencii to ešte koncom júna ohlásil predseda vlády Eduard Heger spoločne s ministrom financií Igorom Matovičom z OĽaNO. Čo však nepovedali, je, že v prípade zamestnancov samospráv, to budú musieť zaplatiť obce a mestá z vlastného vrecka. Peniaze im však štát na tento ich výmysel nedá.

„Budú to mimoriadne zdroje, ktoré zatiaľ v rozpočte nemáme. Ja sa budem snažiť od teraz zabezpečovať zdroje bez toho, aby ľudia boli svedkami konfliktov,“ odpovedal Matovič na otázky, odkiaľ chce štát na príspevky vziať peniaze ešte v júni. A časť z nich aj našiel. Ale nie vo svojej kase. Riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák v relácii TA3 Tak takto?! vyhlásil, že štát si robí z miest a obcí bankomat. Ministerstvo financií (MF) SR odmietlo kritiku.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Riaditeľ Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku Vladimír Lengvarský
  2. Situácia je alarmujúca
  3. U nás nemožné?
  4. Na ilustračnej snímke plynový sporák v domácnosti.
  5. Autobusy spoločnosti eurobus. Archívna snímka
  6. Predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy.
  7. Situácia je alarmujúca

Polopravdy

Finanmajster volanie miest a obcí, ktoré už dnes bojujú s nedostatkom financií, nepočúva. Práve naopak. Odkázal im, že samosprávy majú viac príjmov, ako očakávali a preto päťstoeurové príplatky dokážu svojim zamestnancom zaplatiť. Je síce fakt, že obciam sa podarilo na podielových daniach vyzbierať viac peňazí, rovnako však vzrástli aj ich výdavky. „Minister financií povedal iba polopravdu,“ skonštatoval Kaliňák v diskusii. Zamestnancami samospráv sú napríklad učiteľky v škôlkach, úradníci, vychovávatelia v školských kluboch, kuchárky, zamestnanci v domovoch sociálnych služieb, mestskí policajti a mnoho ďalších. Vládou navrhovaný príspevok bude obce stáť z ich rozpočtu 74-miliónov eur. „Cez prázdniny si musia sadnúť zastupiteľstvá, zoškrtať výdavky, možno odstúpiť z eurofondových projektov,“ uviedol šéf ZMOS-u.

Zvýšené výdavky

Podľa neho je nehorázne, že samosprávy sú nútené pripravovať vyrovnané rozpočty rok dopredu a následne sú nútené ich celé upravovať. „Rozpočet sa stal trhací kalendár. Samosprávy dnes škrtajú a budú škrtať,“ zdôraznil Kaliňák. Pripomenul, že tak, ako sa zvyšovanie cien vo všetkých sektoroch dotýka domácnosti, ľudí a firiem, ovplyvňuje aj chod samospráv. „Tak ako nám rastú osobné náklady, je jasné, že nám musia rásť aj verejné výdavky.“ Obce sa musia popasovať podľa neho so zvyšovaním cien stavebných materiálov. K pôvodne vysúťaženým cenám vraj dochádza k nárastu až 120 miliónov eur. Aj v tomto prípade požiadali o pomoc a radu štát, odpoveď dodnes nedostali.

Pri náraste cien energií počítajú už dnes so sumou 110 miliónov navyše. Valorizácia budúci rok zasa spôsobí, že samosprávy budú musieť nájsť približne 165 miliónov eur navyše iba na mzdy zamestnancov. „Ministerstvo financií nedomýšľa vážnosť situácie,“ varoval riaditeľ združenia.

Ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák. Zdroj: fb//zdruzeniemiestAobci

V hre je štrajk

Samosprávy podľa Kaliňáka budú musieť zvyšovať dane a poplatky, čo sa samozrejme dotkne obyvateľov. Ceny porastú aj za služby, ktoré obce poskytujú. Aby však nešlo o astronomické sumy, budú zastupiteľstvá nútené okresať financie, ktoré dnes putujú na kultúru a šport.

Zároveň pripomína blížiace sa komunálne voľby. „V jeseni už veľká časť starostov odmietne kandidovať. Lebo sú z toho zhnusení, sklamaní.“ Môže sa tak stať, že niektoré obce ostanú bez starostov. „Tie malé dediny budú dávať kľúče na okresný úrad. Štát bude musieť samosprávu spravovať, pretože ju nesanoval skôr,“ predpovedá Kaliňák. Ako ďalej bude ZMOS riešiť v septembri. Je možné, že samosprávy vstúpia napokon do ohlasovaného štrajku.

Matovičov rezort hovorí o neprofesiálnom prístupe

Ministerstvo financií (MF) SR na čele s Igorom Matovičom odmietlo kritiku ústredného riaditeľa Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michala Kaliňáka, podľa ktorého 500-eurový jednorazový príspevok pre zamestnancov štátnej, verejnej správy a pracovníkov v školstve predstavuje pre samosprávy výraznú finančnú záťaž. Rezort financií vo štvrtok upozornil, že príspevok odsúhlasili na kolektívnom vyjednávaní všetci prítomní sociálni partneri a schválili ho aj zástupcovia samospráv.

„MF SR upozorňuje, že na kolektívnom vyjednávaní bol dostatočný priestor na diskusiu či prípadné námietky zo strany ZMOS. Výhrady nemajú zaznievať až v mediálnom priestore po podpise zmluvy. MF SR považuje takýto prístup zástupcu ZMOS za neprofesionálny a veľmi nekorektný,“ uviedol rezort.

Ministerstvo upozornilo na možnosť kompenzácie

MF tiež upozornilo, že niekoľkokrát navrhlo samosprávam viacero možností, ako v odôvodnených prípadoch kompenzovať výpadky príjmov či zvyšujúce sa výdavky. Ide o poskytnutie kompenzačných návratných výpomocí vo vzťahu k rastu cien energií, úpravu daňového mixu, zníženie finančnej záťaže, ale aj odpustenie časti poskytnutých návratných výpomocí z minulosti či iné riešenia. „Očakávame však aj individuálne kvantifikácie dotknutých samospráv. Dodávame, že niektoré samosprávy už našu pomoc využili,“ uviedol rezort.

Ministerstvo v súčasnosti eviduje viacero individuálnych žiadostí o odpustenie poskytnutých návratných výpomocí z minulosti zo strany miest a obcí, ktoré postupne vyhodnocuje. Rezort zároveň opakovane upozornil ZMOS, Združenie samosprávnych krajov (SK8) a Úniu miest Slovenska, že je pripravené rokovať o koncepčnom či plošnom prístupe k prípadnej podpore financovania samospráv.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matovič si urobil z obcí bankomat, peniaze doň ale nevkladá. Pocítime to všetci!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti