eReport.sk
Situácia je alarmujúca
Predseda ZMOSU Branislav Tréger, foto:tasr

Mestá a obce sa kriticky obrátili na Remišovú kvôli neplneniu sľubov: Sme v strese a firmy v panike!


Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa listom obrátilo na vicepremiérku a ministerku Veroniku Remišovú. Dôvodom majú byť chýbajúce informácie a detailné usmernenie k dofinancovaniu navýšených cien stavebných materiálov, kvôli ktorým samosprávy nedokážu realizovať eurofondové investičné projekty a stavebné firmy odstupujú od vysúťažených zákaziek.

Zákon schválený, na pomoc čakajú

Novela zákona o príspevku poskytovanom z európskych investičných a štrukturálnych fondov schválená 19. mája 2022 umožňuje navýšenie financií pre národné projekty aj dopytové výzvy z dôvodu enormného navýšenia cien stavebných materiálov z dôvodu krízovej situácie, predtým koronakríza, teraz vojna na Ukrajine. Krízová situácia ohrozila a stále ohrozuje implementáciu už zazmluvnených projektov miest a obcí. Niektoré už odstúpili od zmlúv s dodávateľmi, a tým aj od uzatvorených zmlúv o nenávratný finančný príspevok v rámci projektov z EŠIF. Ďalšie miestne samosprávy sú vo „vyčkávajúcom móde, ale s klesajúcou trpezlivosťou.“ V prípade neriešenia situácie sú tiež pripravené odstúpiť od uzatvorených zmlúv s dodávateľmi a zmlúv o nenávratný finančný príspevok. To isté avizujú aj stavebné firmy.

Združenie miest a obcí Slovenska v tejto súvislosti nadväzuje na tlačovú správu Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR zo dňa 4. mája 2022, kedy vláda SR schválila novelu zákona o eurofondoch, ktorá prináša riešenie pre enormné navýšenie cien stavebných materiálov pre národné projekty a uvádza sa v nej, že MIRRI SR rokuje s Európskou komisiou s cieľom hľadania riešenia aj pre dopytové projekty. Následne v tlačovej správe MIRRI SR zo dňa 19. mája 2022 k novele zákona o eurofondoch bolo avizované, že novela zákona o eurofondoch, ktorú schválil parlament „umožní pružné dofinancovanie nielen národných eurofondových projektov, ale tiež umožní navýšiť financie projektov z klasických dopytových výziev.“ V tomto stanovisku rezort investícií uvádza, že o konkrétnej podpore navýšenia konkrétnych typov projektov rozhodnú jednotlivé ministerstvá, ktoré riadia operačné programy. Zatiaľ sa tak nestalo.

Už o tom rokovali

Združenie miest a obcí Slovenska na tento problém upozorňovalo pomerne dlho. Naposledy tlačovou besedou s primátormi miest, ktorí informovali o konkrétnych rizikách v ich mestách. Tiež na to upozorňovali na rokovaniach tripartity, kde vraj predložili konkrétne návrhy.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Michelko ďakuje Remišovej
  2. Boris Kollár nakrútil prvé povolebné video
  3. Úspechy pani Remišovej
  4. Igorove kvalifikácie

„Na našom spoločnom stretnutí zástupcov ZMOS s MIRRI SR, aj za osobnej účasti pani vicepremiérky, dňa 10. júna 2022 sme boli informovaní o príprave a plánovanom zverejnení metodiky pre územie k podpore navýšenia projektov IROP dôvodu krízovej situácie vychádzajúc z prijatej novely zákona o eurofondoch v polovici júna. O zverejnenie metodiky sme žiadali aj na zasadnutí Hospodárskej a Sociálnej Rady dňa 13. júna 2022. Na tomto zasadnutí pani vicepremiérka sociálnych partnerov informovala, že metodika bude zverejnená k 15. júlu 2022. Zatiaľ sa tak neudialo a metodika k navýšeniu cien stavebných materiálov v nadväznosti na schválenu novelu zákona o eurofondoch nebola doposiaľ zverejnená,“ hovorí Branislav Tréger, predseda Združenia miest a obcí Slovenska.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mestá a obce sa kriticky obrátili na Remišovú kvôli neplneniu sľubov: Sme v strese a firmy v panike!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: