eReport.sk
Načo je toto dobré
Na ilustračnej snímke plynový sporák v domácnosti. Zdroj: tasr

Pri náraste cien energií vláda zabudla na sociálne najslabších. Mestá a obce žiadajú nápravu!

Ak žijete v nájomnom byte, hrozí vám veľký problém. Ochrana pred nárastom cien energií, ktorá má pomôcť slovenským domácnostiam, sa vás totiž netýka. Nájomcom v mestských a obecných nájomných bytoch môžu sumy za energie teda narásť do astronomických súm. Poukázalo na to Združenie miest a obcí Slovenska. Žiadajú, aby došlo k zvráteniu tejto hrozby.

Zákon o regulácií v sieťových odvetviach, ktorí upravuje ceny energií, vláda upravila tak, aby ochránila domácnosti pred radikálnym navyšovaním cien. Šlo o reakciu na energetickú krízu, ktorá okrem iného spôsobila nárast cien za plyn, či elektrinu. Politici však zabudli na tých, ktorí žijú v nájomných bytoch. „Napriek tomu, že ide o preukázateľne zraniteľného odberateľa, nájomníci obecných nájomných bytov, resp. domácnosti, nie sú rovnoprávne chránení cenovou reguláciou Úradom pre reguláciu sieťových odvetví. Vzhľadom na  vysoké a neustále narastajúce ceny za dodávky energií  sú nájomníci  týchto nájomných bytov  v nerovnoprávnom postavení z pohľadu neúmerného nárastu cien za energie a služby spojené s bývaním,“ upozorňuje riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Fiala o zosnulej disidentke
  2. Slováci majú najväčšie obavy z rastúcich cien, stavu slovenského zdravotníctva i aktuálnej politickej situácie
  3. Igorove kvalifikácie
  4. Na ilustračnej snímke muž drží v ruke potraviny na ulici po ruskom leteckom útoku v Gorenke, na predmestí Kyjeva 2. marca 2022.
  5. Podpredsedníčka Jednoty dôchodcov na Slovensku Valéria Pokorná.
  6. Pravicoví populisti zlyhali
  7. Situácia je alarmujúca
  8. Ceny elektriny i plynu sa môžu na budúci rok zvýšiť

Hrozí, že nebudú môcť platiť

Podľa Kaliňáka nejde o malý počet ľudí, ktorých sa navýšenie dotkne. Združenie preto žiada, aby nájomné byty miest a obcí boli tiež zaradené medzi regulované subjekty. „V opačnom prípade si nízkopríjmové domácnosti obývajúce komunálne nájomné byty nebudú môcť dovoliť uhradiť vysoké cieny energií, stanú sa neplatičmi, samosprávam tak zostanú prázdne byty a v mestách a obciach sa tak budú môcť už iba počítať výšky dlhov. Nechceme aby takáto situácia, ktorá je ohrozením ľudí aj samospráv nastala,“ zdôrazňuje ZMOS. Nájomné byty totiž mestá a obce poskytujú prevažne ako sociálne bývanie pre tých, ktorí si kúpu vlastného bytu nemôžu dovoliť. O to problematickejšie by títo ľudia mohli znášať vysoké sumy za energie.

Kaliňák v tejto súvislosti pripomína, že úlohou štátu v rámci sociálnej politiky je vytvárať legislatívne a ekonomické podmienky pre dostupnosť bývania aj domácnostiam s nízkymi príjmami a pre sociálne ohrozené skupiny obyvateľstva. „Keďže časť obyvateľstva nedisponuje dostatočnými finančnými prostriedkami na kúpu bytu, ani takou výškou príjmu, ktorá by mu umožnila splácať hypotekárny úver, sú tieto domácnosti odkázané na pomoc verejného sektora,“ konštatuje.

V nájomných bytoch bývajú sociálne slabšie skupiny. Foto: tasr

Byty pre sociálne skupiny

Do kategórie sociálneho bývania možno zahrnúť nájomné byty vo verejnom nájomnom bytovom sektore vrátane malometrážnych bytov určených ako prvé bývanie pre mladé rodiny, byty a iné formy bývania pre domácnosti s nízkymi príjmami a skupiny so špecifickými potrebami, ako napríklad byty pre občanov v sociálnej núdzi, s ťažkým zdravotným postihnutím, osamelých rodičov starajúcich sa o maloleté deti, mnohodetné rodiny, občanov po ukončení ústavnej alebo ochrannej výchovy, občanov s problémami sociálneho začlenenia a občanov bez prístrešia, byty nižšieho štandardu pre neplatičov nájomného a pre marginalizované skupiny obyvateľstva, byty pre bývanie starších ľudí.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pri náraste cien energií vláda zabudla na sociálne najslabších. Mestá a obce žiadajú nápravu!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: