tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Autobusy spoločnosti eurobus. Archívna snímka
Autobusy spoločnosti eurobus. Archívna snímka. Foto: tasr

Príkaz ministra STOPOL štrajk! Odborári: Firma nás ignorovala, prišla s tým až teraz

Avizovaný celodenný pondelkový (26. 9.) výstražný štrajk odborových organizácií spoločnosti eurobus v dopravných závodoch Košice a Rožňava sa neuskutoční. Dôvodom je predloženie príkazu o hospodárskej mobilizácii. TASR o tom z Odborového zväzu (OZ) KOVO informovala Anita Fáková.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Monika Kavecká pred Úradom vlády SR v januári 2016, keď sestry, ktoré dodnes zastupuje, hrozili výpoveďami.
  2. Šéf OĽANO Igor Matovič
  3. Zapadnutý autobus v závejoch na ceste medzi obcou Ploské a jej časťou Ortáše 11. februára 2021.
  4. Predseda OĽANO Igor Matovič

Podľa jej slov zamestnávateľ vo štvrtok predložil príkaz ministra hospodárstva, ktorý sa odvoláva na zákon o hospodárskej mobilizácii. Ten dopravcovi ukladá povinnosť zabezpečovať dopravné úlohy v rámci vyhlásenej mimoriadnej situácie v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov.

Odborári sa pýtali ešte koncom júna

„Za týchto podmienok sa, samozrejme, avizovaný štrajk ruší, ďalej budeme postupovať podľa zákona o kolektívnom vyjednávaní, a to požiadaním Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR o určenie rozhodcu. Za daných okolností však nepotrebujeme dohodu so zamestnávateľom na žiadosti o určenie rozhodcu,“ povedala členka predsedníctva Rady OZ KOVO Alexandra Mičietová s tým, že pôjde o jednostranné určenie.

Informáciu o tom, či sa na zamestnancov eurobusu vzťahuje uvedená povinnosť, ktorá by im zabránila v dohľadnej dobe štrajkovať, žiadali odborári koncom júna. „Vtedy požiadavku zamestnávateľ ignoroval a príkaz predložil až teraz,“ uviedli odborári.

Štrajkovú pohotovosť vyhlásili ešte vlani

Tvrdia, že štrajk bol hraničným vyvrcholením dlhotrvajúceho sporu so zamestnávateľom o uzavretí kolektívnej zmluvy. Rokovania sa začali koncom októbra minulého roka, pričom sa nedohodli ani v konaní pred sprostredkovateľom. Štrajkovú pohotovosť vyhlásili vlani v polovici decembra. Zamestnávateľ po neúspešnom konaní pred sprostredkovateľom podľa nich nesúhlasil ani s riešením sporu pred rozhodcom.

Vodiči aktuálne požadovali do taríf minimálne päť eur na hodinu v čase, keď jazdia a 2,70 eura na hodinu počas prestojov.

Výstražný štrajk mal obmedziť prímestské autobusové spoje v okresoch Košice a Rožňava. Dôvodom bola snaha dosiahnuť rast miezd a zmenu organizácie pracovnej pohotovosti vodičov v čase čakania medzi spojmi. Vodiči aktuálne požadovali do taríf minimálne päť eur na hodinu v čase, keď jazdia a 2,70 eura na hodinu počas prestojov. Zamestnávateľ ich požiadavky podľa Fákovej odmietol. Eurobus na otázky TASR týkajúce sa avizovaného štrajku a kolektívneho vyjednávania nereagoval.

Košický župan Trnka si musel vydýchnuť

Výstražný štrajk vyhlásili na pondelok (26. 9.) odborové organizácie spoločnosti eurobus, a. s. v dopravných závodoch Košice a Rožňava. Pre TASR to v stredu potvrdil predseda základnej organizácie odborového zväzu (ZO OZ) KOVO Eurobus Košice Milan Boberský.

„Súvisí to s vyjednávaním so zamestnávateľom o kolektívnej zmluve. Výstražný štrajk bude spočívať v tom, že od rána nepôjdu autobusy. Týkať sa to bude tých vodičov, ktorí sa do štrajku zapoja,“ povedal s tým, že malo ísť o celodenný štrajk.

Eurobus je jedným zo zmluvných autobusových dopravcov Košického samosprávneho kraja (KSK). „Momentálne rokujeme s naším druhým autobusovým dopravcom ARRIVA, a. s., ako aj s regionálnymi autobusovými dopravcami z iných krajov o možnostiach, ako zmierniť dôsledky výpadku autobusových spojov na cestujúcu verejnosť,“ povedal v stredu predseda KSK Rastislav Trnka.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Príkaz ministra STOPOL štrajk! Odborári: Firma nás ignorovala, prišla s tým až teraz

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku