eReport.sk
Vraj sa treba vyhnúť populizmu
Šéf hnutia OĽANO Igor Matovič. Zdroj: tasr

Matovič hovorí o chybe vlády: Urobili sme zásadný precedens! Teraz majú právo štrajkovať aj smetiari

Matovič si sype popol na hlavu! Zvýšenie platov pre nemocničných lekárov nad pôvodnú ponuku vlády si vyžiada škrty v ostatných kapitolách zdravotníctva, na čo v konečnom dôsledku doplatia pacienti. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal minister financií Igor Matovič (OĽANO). Opozičný poslanec a podpredseda strany Hlas-SD Erik Tomáš Matoviča obvinil z rozoštvávania spoločnosti.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zľava premiér Eduard Heger a šéf LOZ Peter Visolajský počas tlačovky po skončení rokovania vlády so zástupcami lekárskych odborov 26. 11. 2022 v Bratislave.
  2. Snímka z protestného zhromaždenia Lekárskeho odborového združenia zo 17. novembra 2022.
  3. Peter Pellegrini (Hlas-SD) citoval názor občana
  4. Odoberte mu aj mobil, lebo Slovensko z neho umrie od smiechu!
  5. Lekári otvorili pandorinu skrinku
  6. Na kombosnímke zľava Matúš Šutaj Eštok a Marta Jančkárová.

„Obávam sa, že prehral pacient,“ okomentoval Matovič dohodu, podľa ktorej by mal byť od 1. januára 2023 koeficient minimálnej mzdy pri atestovaných lekároch 2,5-násobok priemernej mzdy, pri neatestovaných lekároch 1,5-násobok. Okrem toho sa má zvyšovať plat neatestovaným lekárom za každý rok praxe o 0,015-násobok z priemernej mzdy. A atestovaným lekárom o 0,025-násobok po dobu 30 rokov. Od 1. januára 2025 sa má atestovaným lekárom zvýšiť koeficient za odpracované roky na 0,03-násobok priemernej mzdy po dobu 30 rokov.

Líder OĽANO vidí nebezpečenstvo

Na rokovaniach s lekárskymi odborármi sa však podľa Matoviča ani raz neriešila lepšia zdravotná starostlivosť, záujmy pacientov, úplatky, lepšie prístroje či lieky na liečbu rakoviny, ale iba platy. „Toto je, žiaľ, dohoda, kde prišli odborári k stolu, na tom stole bolo prestreté pre všetkých zdravotníkov, pre pacientov, a odborári povedali, že toto si berieme my len pre nemocničných lekárov,“ povedal Matovič.

Teraz majú morálne právo štrajkovať sestričky, sanitári, rušňovodiči, zamestnanci v atómke, učitelia, upratovačky a prečo nie smetiari?

Igor Matovič.

Žiadať výrazné zvýšenie platov by pod hrozbou jadrového výbuchu podobne podľa ministra mohli napríklad aj zamestnanci atómových elektrární. „Toto na tom bolo to nebezpečné, na čo som upozorňoval,“ zdôraznil Matovič. „Urobili sme zásadný precedens a teraz majú morálne právo štrajkovať sestričky, sanitári, rušňovodiči, zamestnanci v atómke, učitelia, upratovačky a prečo nie smetiari? Nech nám nechajú odpadky a povedia, že aj oni chcú platy vyššie o 10 %, ako sú české,“ sype si popol na hlavu Matovič.

Tomáš: Vy ste zlyhávali ako vláda na celej čiare

Opozičný poslanec Tomáš ministra Matoviča aj premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) obvinil. A to z toho, že situáciu vyhrotili, keď s lekárskymi odborármi pôvodne odmietali rokovať. Problém sa podľa neho začal počas pandémie ochorenia COVID-19. „Zatiaľ čo ostatné krajiny zvyšovali reálne platy, a tak sa poďakovali lekárom, zdravotníkom, sestrám za to nasadenie a úsilie, lebo bez nich by sa to nezvládlo, vy ste zlyhávali ako vláda na celej čiare,“ tvrdil Tomáš.

Matovič podľa neho svojimi vyjadreniami rozoštváva verejnosť a ostatné skupiny zamestnancov voči lekárom. Na druhej strane aj opozičný poslanec očakáva, že niektorí lekári zmenia prístup k pacientom a k výkonu svojej profesie.

Musí byť schválený štátny rozpočet

Matovič pripomenul, že pokiaľ neprejde zákon o štátnom rozpočte, nebude možné splniť ani dohodu s lekárskymi odborármi. A zvýšenia platov sa nedočkajú ani ostatné profesie. Podľa Tomáša opozícia podporí zdravotnícke zákony. Podporu štátneho rozpočtu na budúci rok však podmienil dohodou na predčasných parlamentných voľbách. A tiež rokovaním s opozíciou o prípadných zmenách v návrhu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matovič hovorí o chybe vlády: Urobili sme zásadný precedens! Teraz majú právo štrajkovať aj smetiari

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti