eReport.sk
Snímka z protestného zhromaždenia Lekárskeho odborového združenia zo 17. novembra 2022.
Snímka z protestného zhromaždenia Lekárskeho odborového združenia zo 17. novembra 2022. Foto: tasr

Je kríza naozaj zažehnaná? Taraba varuje: Konflikt sa otvorí naprieč celou spoločnosťou!


„Kríza je zažehnaná, nečaká nás kolaps nemocníc, dohodli sme sa. Našli sme zhodu aj na ôsmom bode memoranda, je to najväčší kompromis, aký sme mohli dosiahnuť,“ vyhlásil v sobotu premiér Eduard Heger po poslednom rokovaní s lekárskymi odborármi. Vláda a lekárski odborári po dlhých mesiacoch vyriešili otázku platov lekárov a dohodli sa. Na základe tohto by zdravotná starostlivosť v SR nemala byť od 1. decembra obmedzená a nehrozí ani núdzový stav. Je však skutočne po kríze? Nezaradený opozičný poslanec Tomáš Taraba (ŽIVOT – NS) si tým nie je taký istý. „Tak lekári si vydobili plat 2,5 násobku priemernej mzdy. Čo teraz?“ – pýta sa.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zľava premiér Eduard Heger a šéf LOZ Peter Visolajský počas tlačovky po skončení rokovania vlády so zástupcami lekárskych odborov 26. 11. 2022 v Bratislave.
  2. Poslanec OĽANO Igor Matovič je úspešný politik
  3. Na kombosnímke zľava Matúš Šutaj Eštok a Marta Jančkárová.

Taraba pripomína, že lekári nie sú jediní, ktorí si zaslúžia lepšie podmienky pri výkone svojho povolania: „Učitelia majú plné právo sa teraz ozvať a povedať, že skôr ako sa stali lekármi, ich to veď všetko naučili učitelia, takže bez učiteľov by vlastne neboli lekármi. Preto je logické, že učitelia si zrejme začnú pýtať viac, možno až 3 násobok priemernej mzdy. Učili sa však nie pri sviečkach, ale pri elektrine, tak tí čo vyrábajú elektrinu by mali mať plat 3,5 násobok priemernej mzdy. Ale na to, aby sa mohli všetci učiť, nemohli sme byť hladní. Preto dajme tým čo nás chovajú 4 násobok priemernej mzdy.“

Aj policajti si vraj zaslúžia

Poslanec NR SR tiež poukázal, že legitímne požiadavky voči vláde môžu mať napríklad aj policajti. „Byť najedený, ale žiť v kriminalite nie je žiadna výhra, preto tí čo strážia bezpečnosť by asi mali mať 4,5 násobok priemernej mzdy,“ podčiarkol.

Stabilizovať by sme mali asi všetkých v systéme

Ako ďalej pokračoval, je celkom pochopiteľné, ak príde požiadavka, aby sa situácia so mzdami preventívne stabilizovala v celom systéme, aby zamestnanci neodišli z roboty. „Lekári majú dostať 30 000, aby neodišli. Učiteľom dajme 40 000 eur, aby učili lebo veď nebudeme v budúcnosti mať potom vyučených lekárov. Výrobcom elektriny dajme 50 000, aby neskončili so svietením. Pekárom 60 000 aby sme neboli hladní a neprestali piecť,“ uvádza príklady možností, ktoré by mohli prichádzať do úvahy.

Zdroj: fb/tomastaraba.sk

Svoju reakciu na Hegerove vyhlásenie po dohode s lekármi, že „kríza je zažehnaná“, uzavrel Taraba varovaním. „Je jasné, že toto nie je dohoda, ktorá zažehnala nejaký konflikt. Toto je dohoda, ktorá konflikt otvorí naprieč celou spoločnosťou. Som zvedavý ako sa k tomuto postaví parlament. Pretože otázka je odkiaľ vziať na toto peniaze,“ dodal nezaradený poslanec.

Heger upokojoval občanov aj cez video

Premiér Heger po tlačovke, ktorá nasledovala po poslednom rokovaní s lekárskymi odbormi, upokojoval občanov v sobotu v noci aj prostredníctvom videa na sociálnej sieti. V ňom opäť zdôraznil: „Kríza je zažehnaná“.

VIDEO Eduard Heger rokovaní s lekármi: Kríza je zažehnaná

Zdroj: fb/premier.sr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Je kríza naozaj zažehnaná? Taraba varuje: Konflikt sa otvorí naprieč celou spoločnosťou!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne