eReport.sk

Heger: Kríza je zažehnaná! Visolajský ohlásil, že lekári výpovede stiahnu. Ako sa zachovajú poslanci?

Mnohí slovenskí občania môžu konečne spávať pokojnejšie. Lekári hromadné výpovede napokon stiahnu. Ich zástupcom v odboroch sa po dlhých mesiacoch podarilo dohodnúť s vládou SR na kompromise. A tak by zdravotná starostlivosť by nemala byť od 1. decembra na Slovensku obmedzená a nehrozí ani núdzový stav.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Sme v nebezpečenstve
  2. Snímka z protestného zhromaždenia Lekárskeho odborového združenia zo 17. novembra 2022.
  3. Poslanec OĽANO Igor Matovič je úspešný politik
  4. Šéf Smeru Robert Fico na snímke z videa.
  5. Lekári otvorili pandorinu skrinku
  6. Na kombosnímke zľava Matúš Šutaj Eštok a Marta Jančkárová.

Vláda a lekárski odborári na sobotňajšom rokovaní vyriešili otázku platov lekárov a dohodli sa. Informoval o tom premiér Eduard Heger (OĽANO). Ministerstvo zdravotníctva predloží v pondelok (28. 11.) dohodnuté zmeny na parlamentný výbor pre zdravotníctvo. Zdravotníkom majú vyplatiť aj stabilizačné príspevky.

„Kríza je zažehnaná, nečaká nás kolaps nemocníc, dohodli sme sa. Našli sme zhodu aj na ôsmom bode memoranda, je to najväčší kompromis, aký sme mohli dosiahnuť,“ vyhlásil premiér. „Vláda ustúpila práve v tej dodatočnej požiadavke 40 miliónov eur,“ spresnil.

Nové koeficienty minimálnej mzdy

Koeficient minimálnej mzdy lekára by mal byť od 1. januára 2023 pri atestovaných lekároch 2,5-násobok priemernej mzdy, pri neatestovaných lekárov 1,5-násobok. Okrem toho sa má zvyšovať podľa odpracovaných rokov praxe. Neatestovaným lekárom sa má za každý rok praxe zvýšiť plat o 0,015-násobok z priemernej mzdy, atestovaným lekárom o 0,025-násobok po dobu 30 rokov. Od 1. januára 2025 sa má atestovaným lekárom zvýšiť koeficient za odpracované roky na 0,03-násobok priemernej mzdy po dobu 30 rokov.

Lengvarský: Stabilizačný príspevok ostáva v platnosti

„Naďalej zostáva v platnosti stabilizačný príspevok pre všetkých ostatných zdravotníckych pracovníkov,“ zdôraznil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Vyplatený by im mal byť podľa jeho slov do konca decembra. Týka sa zdravotníkov, ktorí podpíšu dohodu a zároveň budú mať 1. decembra tohto roku platný pracovný pomer v nemocnici. Je vo výške 5000 eur. Dodal, že rezort tiež bude v najbližších dňoch pracovať na príprave pracovných zmlúv pre lekárov.

„Dobojované“ bude až po hlasovaní v parlamente

Zostáva už len „maličkosť“: aby chystané legislatívne zmeny, vrátane štátneho rozpočtu, podporili poslanci v parlamente, v ktorom má Hegerova vláda menšinu. Šéf LOZ Peter Visolajský prosí poslancov, aby legislatívne zmeny podporili, vyzval ich tiež, aby zodpovedne pristúpili k hlasovaniu o schvaľovaní rozpočtu.

Visolajský pozval na Slovensko lekárov v zahraničí

Na margo rušenia plánovaných zákrokov od 1. decembra v niektorých nemocniciach ubezpečil, že lekári spravia všetko pre to, aby pacienti dostali termíny tak, ako boli sľúbené. Zároveň vyzval medikov aj lekárov v zahraničí na návrat na Slovensko. „Radi vás privítame ako nových kolegov, spravili sme všetko preto, aby sme pre vás vytvorili lepšie podmienky,“ povedal.

FOTO Zábery z tlačovky, po ktorej mnohým občanom SR padol kameň zo srdca

GALÉRIA – Foto: tasr

Vyše 2100 lekárov siahlo začiatkom októbra po výpovediach pre nespokojnosť so situáciou v zdravotníctve. Neskôr tiež viacerí podali výpovede z decembrových služieb.Lekárski odborári trvali na splnení ôsmich požiadaviek, problém pri dosiahnutí dohody bol najmä v otázke platov. Pokiaľ by k dohode nedošlo, hrozilo, že lekárom 30. novembra vyprší výpovedná lehota. V reakcii na to viaceré nemocnice prestali objednávať pacientov na plánované operácie od 1. decembra. Hrozilo tiež vyhlásenie núdzového stavu.

Na ďalšej strane vám prinášame, ako sa od semptembra 2021 vyvíjala situácia s hromadnými výpoveďami lekárov👇👇👇


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Heger: Kríza je zažehnaná! Visolajský ohlásil, že lekári výpovede stiahnu. Ako sa zachovajú poslanci?

Odoberať
Upozorniť na
12 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php