eReport.sk
Lekári otvorili pandorinu skrinku
Dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO). Zdroj: tasr

Čo dosiahla vláda? Advokát Weis: Vyjednávacie schopnosti premiéra sú ako med v pohári pre medveďa

Lekári otvorili pandorinu skrinku, odkazuje vo svojom najnovšom blogu advokát Peter Wies. Právnik známy kritikou protipandemických opatrení vlády a očkovania proti covidu reagoval na dohodu, ktorú dosiahli lekári počas rokovacieho maratónu s vládou Eduarda Hegera (OĽANO). Podľa jeho slov lekári vzbudili záujem o zvýšenie platov aj v ostatných povolaniach.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zľava premiér Eduard Heger a šéf LOZ Peter Visolajský počas tlačovky po skončení rokovania vlády so zástupcami lekárskych odborov 26. 11. 2022 v Bratislave.
  2. Pos*al som si politikou život!
  3. Matovičovi a spol v sobotu zachránilo zadok, že nesplnil svoj sľub.
  4. Robert Fico (Smer-SD) na snímke z videa.

„Zástupca lekárov, ktorý svojimi nápadmi výrazne pomohol počas p(l)andémie minúť neskutočné peniaze najmä na bezvýznamné testovanie vyronil slzu s apelom, aby mu mladí absolventi neušli do zahraničia. Mali ste šetriť, keď sa dalo. Ujdú. A starí skúsení harcovníci, najmä špecialisti, už na východ od Bratislavy zatvárajú ambulancie bez náhrady,“ zamýšľa sa aj nad osobou Petra Visolajského. Ten totiž rokovania s vládou za Lekárske odborové združenie (LOZ) viedol.

Otvorenie pandorinej skrinky sa týka aj učiteľov

Vzápätí si právnik, ktorý je niekedy označovaný aj ako diablov advokát, kladie rečnícke otázky. A na ne obratom ponúka odpovede. Lekári otvorili pandorinu skrinku totiž určte aj v súvislosti s pedagógmi. Tí sa dlhodobo sťažujú, že nie sú odmeňovaní tak, akoby si zaslúžili. „Ozvú sa po tejto epizóde na Úrade vlády SR napríklad učitelia? Zimné obdobie by na ich štrajk bol asi tým najmenej vhodným. A vyšla by im vôbec vláda v ústrety? Ťažko povedať. Ale vyjednávacie schopnosti premiéra sú ako med v pohári pre medveďa,“ konštatuje Weis.

Smrť fyzická versus smrť mozgová

Obhajca zároveň podotýka, že zvýšenie miezd úradníkov na Ministerstve zdravotníctva SR počas fungovanie tejto vlády je hotovou provokáciou najmä pre nezdravotnícky personál nemocníc. „Následkom neposkytnutia zdravotnej starostlivosť môže byť smrť fyzická. A tá sa kamuflovať veľmi nedá. Následkom nedostatku vzdelania môže byť smrť mozgová. S tou vie veľa ľudí pomerne dobre žiť a v dnešnej dobe sa dá s týmto hendikepom dokonca aj pomerne dobre uživiť,“ s neskrývanou iróniu komentuje Weis to, aký je rozdiel medzi kritickým nedostatkom lekárov a učiteľov.

„Posledný zhasína“

Ponúka aj možný scenár, ktorý by zrejme v súvislosti s nedostatkom pedagógov mohol naplniť: „Pri nízkych platoch učiteľov ostane toto povolanie natoľko nezaujímavým, že školstvo bude v budúcnosti produkovať neprimerané množstvo potenciálnych politikov so sklonmi k fyzickej i mentálnej kleptománii. Posledný zhasína. Ak nám samozrejme medzitým nestihnú zhasnúť Nemci.“

„Zvýšme platy, všetkým plošne o infláciu“

Na záver svojho blogu z nedele (28.11.) Peter Weis adresuje niekoľko myšlienok aj prredsedovi vlády SR Hegerovi. „Ozaj, pán premiér, vraj zvýšenie platov úmerne zvyšuje výkonnosť. Čo tak začať futbalom? To je také aktuálne. Keď dosiahneme nemecké platy, remizujeme s Japoncami. Alebo poďme na to solidárne, to slovo je teraz moderné. Všetkým plošne o infláciu. Štyrikrát ročne. A nezabudnúť rozpočítať cenu S-300 do jednorázovej dávky pre všetkých. Budete ako pekárov cisár na konci druhej časti. Vláda nariadi použitie Golema. Uznesením,“ uzavrel právnik svoj komentár s priehrštím nefalšovaného a osviežujúceho sarkazmu.

Spravodajský portál eReport sa nemusí stotožňovať so všetkými zverejnenými názormi. Našou primárnou úlohou je informovať.

Zdroj: akw.sk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čo dosiahla vláda? Advokát Weis: Vyjednávacie schopnosti premiéra sú ako med v pohári pre medveďa

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti