eReport.sk
Bývalý minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO). Foto: tasr

Marek, to myslíš vážne? Krajčí je pripravený Lengvarského aj nahradiť: Z takej nejakej lásky k vlasti…

Pod Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO), ktorý v posledných dňoch čelil aj kritike predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽANO) sa, zdá sa, vážne trasie ministerská stolička. Premiér, ktorý neskôr vyčítavú rétoriku voči Lengvarskému zjemnil, dal ešte 8. júna verejne najavo, že s ním nie je spokojný. O výmene Lengvarského v kresle šéfa rezortu zdravotníctva už viackrát hovoril aj minister financií a líder OĽANO Igor Matovič či opozícia. V pondelok Lengvarského predchodca na ministerskej stoličke, Marek Krajčí (OĽANO), reagoval na priamu otázku moderátorky spravodajskej televízie TA3, či je pripravený súčasného ministra nahradiť.

Minister zdravotníctva Lengvarský ešte minulú stredu (15.6.) pred novinármi priznal, že skutočne počul reči o tom, že by ho chceli vymeniť vo funkcii. Po rokovaní vlády to potvrdil po otázke, či je pravda, že ho má nahradiť exministerka Andrea Kalavská. Premiér Eduard Heger (OĽANO) mu však vraj povedal, aby si to zatiaľ nevšímal.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. nezaradený poslanec parlamentu SR Peter Pellegrini
  2. Na snímke z dronu plocha po zbúranej stavbe nemocnice Rázsochy.
  3. Richard Raši.
  4. Zľava šéf hnutia OĽANO Igor Matovič a jeho minister Vladimír Lengvarský.

„Počul som také rôzne názory, alebo ako to povedať. Skrátka, viem o tom, bol som o tom korektne informovaný a nie je to pravda,“ povedal Lengvarský. Ako informovala agentúra TASR, Legvarský nekonkretizoval, kto a koho všetko mali pre výmenu ministra osloviť. „Nebudem to komentovať. (…) Pokiaľ mám informácie od pána premiéra, tak v tejto chvíli si to nemám všímať, mi bolo povedané,“ doplnil. Inou myšlienkou, ako že by mal vo funkcii zotrvať do konca volebného obdobia, sa zatiaľ podľa vlastných slov nezaoberá.

Aktuálne údajné zlyhania, o ktorých sa v súvislosti s osobou Lengvarského hovorí, sa spájajú s obnovou slovenských nemocníc, na ktoré sú naviazané významné investície z bruselského plánu obnovy.

VIDEO Lengvarský o dodaní materiálu o obnove a rekonštrukcii nemocníc (15. júna)

Práve o tejto horúcej téme obnovy nemocníc sa dnes v diskusnej relácii Tak takto!? na TA3 rozprávala moderátorka Anka Žitná Lučaiová s bývalým ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím. Je známe, že Krajčí patrí spolu s Matovičom medzi popredných kritikov Lengvarského. Keď sa ho novinárka Lučaiová televíznom štúdiu opýtala, či je pripravený ho ministerskom kresle nahradiť a vrátiť sa tak späť do pozície prvého muža slovenského zdravotníctva, z ktorého za pomerne dramatických okolností odstúpil, úplne to nevylúčil.

Zdvorilo by ponuku odmietol a možno aj nie

Samozrejme mi záleží na slovenskom zdravotníctve, ale povedzme si tak, jak to je. Ja som už jednu šancu dostal a ja som si to ten rok veľmi kvalitne odmakal…“ – s úsmevom reagoval na priamu otázku Krajčí tak, akoby sa snažil navodiť dojem, že ho významný post člena vlády už neláka. „Úprimne, ani sa mi nechce, ako keby ísť do takého stresu. Plus mnohé veci, po tom, ako som odišiel, na ministerstve išli, ako naozaj, že diametrálne iným smerom. A ja by som v tejto situácii radšej zdvorilo odmietol takúto ponuku… A…,“ pokračoval v odmietavom postoji Krajčí. Moderátorka však správne poznamenala: „Ja tam stále počujem to ALE..“

Bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí a moderátorka Anka Žitná Lučaiová počas rozhovoru v štúdiu TA3 v pondelok 20. júna. – Foto: ta3.com

Po tejto jej poznámke moderátorky sa ukázalo, že Krajčí naozaj úplne nevylučuje, že sa z neho, ako v súčasnosti rádového poslanca NR SR za OĽANO, opäť možno stane šéf kľúčového ministerstva, do ktorého sa má navyše cez unijné štruktúry naliať rozprávková suma peňazí.

„Naozaj by som ju radšej odmietol, takúto ponuku,“ zopakoval exminister, aby vzápätí potvrdil, že za istých okolností, si vie svoj „veľký“ návrat predstaviť: „A hovorím to len z takej nejakej lásky k vlasti a k tomu zdravotnému systému, že keby naozaj bola strašne veľmi silná… akože silný dopyt, že aby som sa vrátil, tak by som to asi zvážil.“

Krajčí priznal, že Lengvarského príliš nemusí

Svoje slová ešte doplnil vyhlásením, ktorým potvrdil, že si s mužom, ktorý ho na vskutku lukratívnom poste nahradil, príliš nerozumie: „Momentálne naozaj prosím, že v tejto situácii, buď nech naozaj pán Lengvarský nech dokončí túto svoju úlohu, ktorou bol poverený, alebo keď pán premiér nebude spokojný, tak nech sa hľadá naozaj nejaký iný adept, ktorému ja naozaj veľmi rád pomôžem a možno aj tak poviem, že snáď tá spolupráca bude trošku lepšia, ako sme mali doteraz s pánom ministrom.“

Heger Lengvarského verejne pokarhal

Heger minulý táždeň odmietol špekulovať o tom, či stráca dôveru v  Lengvarského. „Keby som ho chcel vymeniť, tak vám to poviem, keďže to nehovorím, tak ho asi vymeniť nechcem,“ povedal pred novinármi. Ešte 8. júna však nebol voči ministrovi zdravotníctva príliš zhovievavý a verejne ho vlastne pokarhal. Vyhlásil, totiž že Lengvarský zatiaľ nepripravil materiál o obnove nemocníc v dostatočnej kvalite a nesie za to osobnú i politickú zodpovednosť.

VIDEO Heger kritizoval Lengvarského, za nekvalitné podklady k nemocniciam (8. júna)

Na odchod z funkcie ministra zdravodníctva začiatkom mája vyzvali aj predseda mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini a exminister zdravotníctva a predseda mimoparlamentnej strany Dobrá voľba a Umiernení Tomáš Drucker. Premiér vtedy reagoval, že na výmenu ministra nevidí dôvod, pokiaľ bude on a jeho rezort prinášať výsledky.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Marek, to myslíš vážne? Krajčí je pripravený Lengvarského aj nahradiť: Z takej nejakej lásky k vlasti…

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti